Sociální demokraté mají za sebou sjezd, o němž Jan Hamáček věří, že pomůže získat zpět důvěru voličů ve značku sociální demokracie. Deníku Referendum se však zdá, že Hamáček má před sebou ještě kus práce, protože se najdou tací sociální demokraté, kteří se nezdráhají sdílet na sociální síti např. články serveru ParlamentníListy.cz. Tyto články sdílejí kupříkladu sociální demokraté z Tábora, ale nejen oni.
„Táborská organizace ve svém výběru zdrojů nezůstává osamocená. Zálibu v Parlamentních listech neskrývají ani stranické buňky v Kutné Hoře či Domažlicích. Druhá zmíněná nedávno připojila i odkaz na proruský propagandistický web Sputniknews.com, podle kterého Karel Schwarzenberg (TOP 09) hájí fašistické banderovce,“ napsal server.
Často na server ParlamentníListy.cz odkazují také sociální demokraté z Děčína, které zajímají články jejich kolegy, poslance Jaroslava Foldyny. Ten na sjezdu tvrdil, že ČSSD přišla o voliče, protože zapomněla na „obyčejného Nováka“, který není homosexuální, není členem žádné menšiny a jen od pondělí do pátku chodí do práce, aby uživil ženu a dvě děti.
Někteří sociální demokraté však nesdílejí jen články serveru ParlamentníListy.cz, ale také svých poslaneckých kolegů z hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.
„Dalším kontroverzním zdrojem některých stránek sociální demokracie je opoziční SPD Tomia Okamury. Místní organizace ve Varnsdorfu tak nedávno sdílela například ‚vtipný‘ obrázek vytvořený poslancem Okamurova politického hnutí Lubomírem Volným (SPD), a to i s jeho originálním komentářem ‚Bojujeme i humorem. Dnes za Brexit a Czexit‘. Pochopení pro humor xenofobní SPD má i místní buňka sociální demokracie v Chocni na Pardubicku. Ta v polovině února šířila vtip ze stránky SPD s humorem, který přirovnával vzhled předsedy Pirátů Ivana Bartoše k filmovému Predátorovi,“ pokračoval server.
V centrále ČSSD v Lidovém domě tvrdí, že nechávají na jednotlivých členech, jaké informace sdílejí na sociálních stránkách. Nevhodný obsah mají kontrolovat místní organizace. Centrála prý již delší čas zasahovat nemusela.
„Za poslední rok jsem se nesetkal s tím, že bychom museli žádat místní organizace o to, aby nějaký obsah stáhly. Samozřejmě je možné, že by se tak stalo v případě, kdyby šlo o příspěvky, které se neslučují s programem ČSSD, případně o příspěvky rasistické či xenofobní. O ničem takovém z poslední doby ale nevíme,“ uvedl zástupce vedoucího marketingové sekce Petr Vurbs.
Politolog Lukáš Jelínek, jenž má k ČSSD blízko, konstatoval, že z několika příspěvků ještě nelze tvrdit, že ČSSD jako celek projevuje radikalizační sklony. Někteří lidé, kteří mají tyto sklony, mohli z ČSSD odejít a přejít právě k SPD.
„Ve výsledku takových členů dost možná dokonce ubývá – v posledních letech se trousili například do SPD. To je trend, který po nedávném stranickém sjezdu může pokračovat,“ poznamenal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp