Do Národní rady obnovy patří experti na energetiku Vladimír Štěpán a Ivan Noveský, vojenský expert Martin Koller, odborník na média Petr Bohuš, na zemědělství a potravinovou bezpečnost Zdeněk Jandejsek a expert na vodní cesty Jan Skalický. „Národní rada obnovy vznikla proto, aby veřejnost – a nejen veřejnost, ale i politici a ti, kdo chtějí řešit prohlubující se energetickou, ekonomickou i ekologickou krizi – dostali odborné informace, jasná řešení a kroky, které máme udělat, abychom zachránili, co se dá. Jak v ekonomice, tak v životě lidí v České republice,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Havel.
Motivuje je navíc přesvědčení, že Česká republika se v příštím roce propadne do hluboké recese. „Propad HDP bude úplně drastický, nikoliv v řádech procent jako za minulé krize v roce 2008. Propady budou v řádech desítek procent a kvůli tomu dojde ke krachu firem, spousta nebude schopna obnovit výrobu a dojde k destrukci hospodářství. Skupina odborníků má zmírnit dopady krize na Českou republiku,“ vysvětlil. Zmínění experti podle něj dokonale znají svoji problematiku a čerpají z dlouholetých praktických zkušeností. Znají všechny bolístky a problémy, které je třeba řešit, a mají i připravená řešení, jak situaci napravit. Proto se dali dohromady.
Nákup plynu od Ruska?
Důvodem je, že nemají důvěru v řešení vládní pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů. Jejich opatření nevnímají jako efektní a přínosná. Jiří Havel připomněl, že Noveský i Štěpán nesčetněkrát varovali i minulou vládu ohledně situace s cenami energií a nyní je prý vidět, že se jejich předpovědi naplňují. „Průmysl začíná mít problémy, problém mají živnostníci, malé firmy i občané republiky. Upozorňovali na to, že cenu elektřiny jsme schopni ovlivnit odchodem z burzy nebo zastropováním ceny u dodavatele, nikoliv odběratele, jako je tomu nyní,“ uvedl s tím, že pak by konečná cena pro Čechy byla přijatelná.
„V současné době je cena zastropována u odběratele na 240 eur za megawatthodinu, což je neudržitelné, protože je příliš vysoká a likviduje nejen občany, ale i firmy. Navíc bude rozdíly mezi touto a burzovní cenou de facto sanovat stát ze státního rozpočtu, čímž bychom drasticky prohloubili náš dluh. A už teď kvůli válečné dani odchází mnoho firem. Co se týká plynu, upozornil bych, že je potřeba využít možnost koupit zásobníky na plyn. Vláda je mohla vykoupit celkem za výhodnou cenu, ale neučinila tak, tudíž zásobníky nejsou naše, a plyn v nich tedy také není náš,“ shrnul aktivista. Dále poznamenal, že pokud nabízejí vládní odborníci opatření jako zastropování cen u odběratele, poškozují zájmy České republiky. „I u plynu je třeba začít řešit jeho nákup napřímo, protože cena, za niž se nyní prodává, je drakonická. Místo 32 korun za kubík chceme, aby to bylo deset až patnáct korun, tedy rozumná cena, kterou by domácnosti byly schopny zaplatit,“ řekl.
Česká vláda přímý nákup ruského plynu odmítá kvůli válce na Ukrajině. Je tedy takové řešení politicky průchodné? „Je třeba, aby vláda mluvila na rovinu, protože plyn, který odebíráme z Německa, je také ruský. Zároveň LNG, který sem chtějí dovážet, je také s největší pravděpodobností ruský – Američané ho kupují od Rusů a vozí k nám. Bylo by ale dobré říci, že LNG má problém rovněž s kvalitou. Je méně kvalitní, protože má různé příměsi, je karcinogenní, což je podobné jako spalování uhlí,“ uvedl Havel. Jako další důvod v nevýhodnosti LNG vidí chybějící infrastrukturu, kudy by bylo možné do Česka dostat plyn v potřebném objemu a za rozumnou cenu. „Cena by byla tak vysoká, že náš problém by infrastruktura nevyřešila,“ poznamenal. Místo Green Dealu se tak prý může stát, že bude Black Deal – tedy nedostatek energií, který způsobí čerpání energií z fosilních paliv, tedy neekologickou variantu, a kvalita životního prostředí klesne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová