Vláda Petra Fialy složená z ODS, lidovců, TOP 09, Pirátů a Starostů se v koaliční smlouvě hlásí k havlovské zahraniční politice. Sinolog Vít Vojta se v komentáři pro páteční MF Dnes zamyslel nad tím, co bude tento návrat k tradici z 90. let minulého století znamenat v praxi. Je přesvědčen, že nic dobrého.
Vojta má totiž za to, že Česko v 90. letech v podstatě kopírovalo politiku USA a stavělo se do role jakéhosi morálního majáku, který měl asijským zemím ukázat výhody v přechodu k demokracii západního střihu.
„Z euforie nad rozpadem sovětského bloku tehdy nadšené Spojené státy financovaly řadu českých institucí a jednotlivců, a velmi tak pomohly našemu novému státu k rychlejšímu přerodu. Měnili jsme se k americkému obrazu, protože tato cesta se tehdy zdála jako jediná správná a americký symbol svobody dával Čechům naději,“ napsal Vojta.
A hned svou myšlenku rozvedl.
„Koncept roubování našich „západních“ hodnot na odlišné kulturní rámce má přinejmenším sporné výsledky, nelze-li jej označit za debakl celé západní zahraniční politiky posledních desetiletí. Naopak, nastává silná asijská hospodářská integrace, která bude stárnoucí Západ a jeho hodnoty nemilosrdně odsouvat na vedlejší kolej,“ varoval sinolog.
Je přesvědčen, že je třeba kráčet cestou dialogu s asijskými zeměmi. I s Čínou, které se věnuje dlouhodobě a kde tlumočil i prezidentu Miloši Zemanovi při jeho zahraničních cestách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.