Mandát šesti současných členů televizní rady a dvou členů rozhlasové rady skončí 26. března. Na uvolněná místa se podle seznamu zveřejněného na webu Poslanecké sněmovny hlásí 122 kandidátů, z toho 90 do rady ČT a 32 do rady ČRo. Do televizní rady se hlásí i někdejší nebo současní pracovníci televize. Mezi kandidáty je i Roman Bradáč, který kdysi vedl zpravodajství ČT a neúspěšně se ucházel o post generálního ředitele televize. Později byl šéfem soukromé TV Barrandov. Jedním z kandidátů je také redaktor a moderátor ČT Radovan Daněk.
„Kandidováni nejsou jen lidé od obou Václavů Klausů a kardinála Duky, ale i lidé úctyhodní, kteří si uvědomují, o co se dnes hraje – o vztah k realitě, k pravdě. Občanská společnost by si neměla nechat Českou televizi ukrást,“ poznamenal Fendrych ve svém komentáři.
Připomíná například kandidaturu moderátora Luboše Xavera Veselého do Rady ČT a jeho postavě se věnuje: jak jeho vedení rozhovoru s premiérem Andrejem Babišem (ANO) na Českém rozhlasu, tak například tomu, jak s jeho internetovou televizí XTV uzavřel smlouvu Pražský hrad na výrobu propagačních materiálů. „Veselý v tom ovšem nevidí střet zájmů. Tak se to dělá: až rady ovládnou lidé s těmito postoji, pak nebude mít střet zájmů ani Babiš, Evropská komise ať se klidně staví na hlavu,“ uvedl Fendrych.
Výrazem chucpe pak ale hodnotí člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov to, že Český filmový a televizní svaz v přímém přenosu České televize udělil negativní cenu Citrón právě rozhlasovému moderátorovi Luboši Xaveru Veselému. Za peníze koncesionářů si tak veřejnoprávní televize podle něj vyřizuje účty s někým, kdo ji dlouhodobě kritizuje a kandiduje do jejího kontrolního orgánu proti kandidátům FITESu, který se k této taškařici propůjčil. Dle jeho mínění by navíc FITES neměl nominovat žádné své členy do mediálních rad, protože to je jako udělat kozla zahradníkem. Více píšeme ZDE.
Navržený ekonom Vladimír Pikora zase nedávno na Twitteru kritizoval mladé političky z Finska, které vstupují do vysokých funkcí. „V době, kdy mohou dobře otěhotnět, jsou v politice. Kariéra je pro ně přednější. Až budou chtít děti, budou se divit, že je pozdě,“ napsal. V komentáři pro server Reflex zase kritizoval údajnou promiskuitu bývalého prezidenta Václava Havla.
Do mediálních rad jsou navrženi i lidé z byznysu, třeba předseda dozorčí rady Českých drah, bývalý viceguvernér České národní banky a bývalý generální ředitel České spořitelny Kysilka. Mezi kandidáti jsou i někdejší sportovci, například tenistka a nyní psycholožka Helena Suková nebo bývalý hokejista a poslanec Jiří Šlégr, který působí ve vedení hokejového klubu v Litvínově.
Patnáctičlenná Rada České televize a devítičlenná Rada Českého rozhlasu jsou orgány, jejichž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly těchto veřejnoprávních médií. Do jejich působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtů těchto médií.
V radě televize v závěru března skončí mandát předsedy rady Jana Bednáře a řadových členů a členek Luboše Beniaka, Vratislava Dostála, Michaela Hausera, Ivany Levé a Vlastimila Venclíka. V radě rozhlasu také nastane změna v jejím čele, protože v březnu skončí předsedkyně Hana Dohnálková i místopředseda Jiří Vejvoda.
V prvním únorovém týdnu uspořádá sněmovní volební výbor veřejné slyšení s kandidáty na uvolněná místa. Následně zúží počet kandidátů, aby na jedno volné místo připadali vždy tři. V závěrečné sněmovní volbě se tak v březnu utká 18 lidí o místa v radě ČT a šest o místa v radě ČRo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef