ČEZ: V Temelíně soutěžili mladí svářeči z celé republiky

11.04.2025 14:54 | Tisková zpráva

Podpořit zájem mladých o technické obory. Právě to je cílem speciální svářečské soutěže, která se konala v Jaderné elektrárně Temelín. Do soutěže se zapojilo rekordních 36 studentů z osmnácti středních odborných škol z celé České republiky. Podle zástupců ČEZ mají mladí lidé se svářečským vzděláním velkou šanci najít uplatnění právě v jaderné energetice.

ČEZ: V Temelíně soutěžili mladí svářeči z celé republiky
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Účastníci soutěžili ve dvou kategoriích, přičemž jejich úkolem bylo spojit dva plechy pod úhlem 90 nebo 180 stupňů, pokaždé jinou metodou. „Nejen soutěž, ale i svářečský obor začínají nabírat na popularitě. Například letos jsme v našem svařovacím centru přivítali téměř dvakrát tolik účastníků než při premiéře před dvěma lety. Všichni ukázali velmi dobré dovednosti, rozdíly byly jen v detailech,“ uvedl Zdeněk Čančura, ředitel útvaru Řízení kvality jaderných elektráren ČEZ.

Vůbec poprvé se mezi účastníky objevila i jedna dívka. „Ke svařování mě přivedl táta a hodně mě to baví. Svařuju jak ve škole, tak právě i s ním. Podobné soutěže jsem se zúčastnila už před půl rokem a i do Temelína jsem se moc těšila,“ uvedla Vendula Nádvorníková z druhého ročníku Středního odborného učiliště v Novém Bydžově. 

Anketa

Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?

hlasovalo: 7354 lidí

Prakticky v domácím prostředí svařoval Radek Pecháček, z prvního ročníku Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hněvkovice. „V oboru mám spoustu kamarádů, kteří mě ke svařování přitáhli. Hodně se mi to začalo líbit a pokud by se to povedlo, rád bych po škole v Temelíně pracoval. Ještě ale musím získat více praxe,“ uvedl mladý učeň. 

Na každý ze dvou svarů o délce 20 centimetrů měli soutěžící 90 minut. Finalisté pak dostali hodinu na technicky náročnější úkol. Porotu tvořili zástupci ČEZ, odborné školy v Hněvkovicích a Českého svářečského ústavu. Hodnotili kvalitu svaru, tedy jeho rovnoměrnost, množství materiálu, případné vady i přesnost úhlu spojení. 

Zájem o kvalifikované svářeče roste nejen ze strany ČEZ, ale i jeho dodavatelů. I proto vznikl zmíněný specializovaný obor v Hněvkovicích, první svého druhu v Česku. „Naše elektrárny Temelín a Dukovany chceme provozovat minimálně dalších 60 let. Potřebujeme odborníky nejen na údržbu, ale i na investiční akce a pro plánované nové projekty. Specializované studijní obory a soutěže jako tato jsou cestou, jak si takové odborníky vychovávat,“ dodává Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. 

V současnosti se na svářečský obor zaměřuje zhruba sedm desítek škol a odborných učilišť po celé republice.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 5,1 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Jak by problém se zneužíváním sociálních dávek řešilo ANO?

Protože když jste byli u moci, tak jste v tomto směru neudělali vůbec nic a snad se shodneme že tu ke zneužívání dochází a je třeba to řešit. Nebo máte jiný názor?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci nalezli u cizince milion korun, původ nedokázal vysvětlit

22:31 Celní správa: Celníci nalezli u cizince milion korun, původ nedokázal vysvětlit

Druhý dubnový týden celníci kontrolovali na dálnici u Prostějova auto s posádkou polských cestujícíc…