Slovenská vláda premiéra Hegera v minulém týdnu schválila dohodu s USA o obraně. Opozice ale smlouvu, umožňující americké armádě využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť, ostře kritizovala.
Pokud smlouvu schválí parlament, kde má koalice pohodlnou většinu, a podepíše prezidentka Čaputová, koupili by si Američané možnost využívání slovenského území za 100 milionů dolarů na modernizaci letišť.
Opoziční hnutí SMER-SD vedlo rozhovory s Američany, už když bylo ve vládě. Nakonec ale tehdejší vedení ministerstva od jednání ustoupilo. Dohoda by prý vytvářela podmínky pro působení amerických vojsk na slovenském území, což hnutí opakuje i dnes v opozici, kdy kvůli tomu chce vyhlašovat referendum.
„Wehrmacht potřeboval naše území pro válku se Sovětským svazem. Americká armáda potřebuje naše území kvůli konfliktu s Ruskem - historie začíná být nudná,“ komentoval smlouvu sarkasticky poslanec hnutí SMER Luboš Blaha.
Proti se postavila také slovenská Generální prokuratura, která dokument připomínkovala a uvedla, že je nevyvážený ve prospěch USA a výrazně omezuje suverenitu Slovenska. Její návrhy na změny však vláda nepřijala.
Řada osobností, včetně například Jána Čarnogurského, vyzvala prezidentku Čaputovou, aby se k tématu vyjádřila. Předsedové dvou parlamentních stran (jedné dokonce z vládní koalice) Peter Pellegrini a Richard Sulík prezidentku požádali, aby smlouvu předložila k posouzení Ústavnímu soudu. Zuzana Čaputová však zatím mlčí. Na jejím Twitteru jsou poslední dva příspěvky anglické přivítání Petra Fialy a ve stejném jazyce kondolence k smrti Davida Sassoliho.
Vláda je připravena smlouvu prosadit za každou cenu. „V souvislosti s touto dohodou se šíří mnoho dezinformací, nepravd a lží a vyvolává se hysterie. Dohoda nejenže neohrožuje suverenitu a svrchovanost Slovenské republiky, je to přesně naopak. Zlepšuje schopnost ozbrojených sil Slovenské republiky bránit Slovenskou republiku, děláme to s naším spojencem,“ oznámil ministr zahraničí Ivan Korčok, podle kterého už podobnou dohodu s USA mají i Polsko a Maďarsko.
Ministr zdůraznil, že dohoda je potvrzením proatlantické orientace země a rozčílil se, že demagogové vnukli společnosti obavu, že se po Slovensku budou pohybovat američtí vojáci. Ministr obrany Naď doplnil, že dohoda je pouze rámcová a detaily budou dohodnuty v dalších smlouvách.
Kritiky smlouvy ministr Naď nazval lidmi bojujícími za zájmy Ruska. Důkazy viděl například v tom, že generální prokurátor Maroš Žilinka byl zrovna na pracovní cestě v Moskvě (ministr se teatrálně ptal, jak to, že se baví se svým ruským protějškem, když je na americkém sankčním seznamu) a nebo v tom, že Žilinka a Blaha používají stejné argumenty.
Dohoda je na Slovensku celkem horkým politickým tématem. Parlament má již toto úterý diskutovat o návrhu opozice na vyhlášení referenda a očekává se bouřlivá debata. I někteří koaliční poslanci naznačují, že smlouvu při projednávání nepodpoří.
PŘEHLED DĚNÍ KOLEM SMLOUVY SLOVENSKA S USA
V neděli ministr Korčok argumentoval, že v rozporu s národními zájmy přece nemůže být v rozporu smlouva se zemí, která je spojencem a největším garantem slovenské bezpečnosti v NATO. Když Robert Fico upozornil, že smlouva je mezi dvěma zeměmi a se strukturami NATO nemá nic společného, obvinil ho ministr, že si z komplexního textu vybírá ke kritice jednotlivá ustanovení „jak z televizního programu“.
„Jediným cílem této smlouvy je posunout vojska USA blíž k ruským hranicím,“ shrnul v neděli poslanec Fico.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav