Hlad, chaos, konec. Vědí to? Expert o atomovkách. Jsme na tom zle

23.03.2022 8:11 | Ze sítí

Současná situace, kdy Rusko mluví o použití jaderných zbraní, připomenula vojenskému analytikovi Jaroslavu Štefcovi jeho službu v armádě. A vojenské cvičení, ve kterém by NATO zlikvidovalo celou ČR. Poznamenal, že za komunismu bylo Československo na něco takového připraveno, ale dnes ne. A vláda si poradit nenechá. „Oni vědí vše nejlépe, takže za situace, kdy se nám velmi brzy bude hodit každá z půdy vyhrabaná vzduchovka, vyvážejí zbraně za miliardy korun z již tak dosti hubených českých armádních skladů na Ukrajinu,“ kritizuje a přidává mrazivý scénář.

Hlad, chaos, konec. Vědí to? Expert o atomovkách. Jsme na tom zle
Foto: Repro Youtube
Popisek: Odpal jaderné střely

Rusko-ukrajinský konflikt přináší i řadu vzpomínek. A zatímco řada lidí vzpomíná na rok 2014, kdy po Majdanu následovala anexe Krymu a odštěpení separatistických republik, vojenský analytik Jaroslav Štefec vzpomíná na rok 1982. Tehdy byl v Československé armádě poručíkem a velitelem čety přepravy raket s jadernými hlavicemi. A zúčastnil se cvičení, které simulovalo jaderný úder na Československo.

„I přes panující horko mi běhal mráz po zádech. Celkem 56 výbuchů raketových hlavic, leteckých pum a dělostřelecké munice s jadernými náložemi pokrylo naprostou většinu území tehdejší ČSSR změtí oblastí absolutního, prvního a druhého pásma zničení a stopami radioaktivního spadu z oblaků radioaktivního prachu, nasátého do oblastí explozí a unášeného větrem. Nebylo úniku, radioaktivita byla všude. Praha a Brno přestaly existovat, stejně jako Ostrava. Megatunové jaderné hlavice strategických raket Made in USA je vymazaly z povrchu Země,“ popsal scénář, který měla armáda.

Dodal, že se jednalo o tzv. válečnou hru, i když podmínkami cvičení nebyla tak vzdálená realitě. „Věděli jsme, že je to hra a všichni jsme doufali, že jí také zůstane. Přesto jsme my jako vojáci, naše armáda i tehdejší vedení státu byli alespoň v rámci možností připraveni na situace, kdy by se mohla stát realitou,“ připomenul a dodal další detaily. Tedy že stát měl vybudovaný systém skladů nouzových zásob, mechanismy distribuce, systém krizového řízení a zdravotnictví, dokonce i školství.

„Byli připraveni i lidé. Jako školní děti jsme věděli, že ve škole máme odolné úkryty, protiplynové masky a věděli jsme, jak se chovat při vyhlášení poplachu. Věděli to samozřejmě i dospělí, z nichž značná část zažila válku,“ podotýká Štefec. a srovnává s dneškem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…