Posledních několik týdnů unikají do médií vládní návrhy na ekonomická opatření, která by vyvolala další zdražování a snížila by životní úroveň občanů. Jde především o zvažované navýšení DPH, které by dle mnohých ekonomů vedlo ke zvýšení inflace. Česko se přitom už více než rok potýká s nebývale vysokou mírou inflace, která v březnu 2023 činila 15 %. Vedlo to k růstu cen prakticky všeho, s tím, že část obchodníků situace využila a vyšponovala ceny ještě výš.
„Zrušení nejnižší sazby DPH, které navrhuje Ministerstvo financí, v souhrnu představuje zvýšení daňové zátěže lidí, zvýšení inflační zátěže lidí. Vláda přitom říkala, že daně zvyšovat nebude; posléze, že nebude zvyšovat celkovou daňovou zátěž. A také říkala, že ví, jak si s inflací poradit a zkrotit ji,“ poznamenává na svém twitteru ekonom Lukáš Kovanda.
Ministerstvo financí tvrdí, že státu přinesou navržené změny DPH příjmy ve výši zhruba 24 miliard korun. Naproti tomu opozice namítá a nechápavě kroutí hlavou, že kabinet se dobrovolně připravil o příjmy kolem 15 miliard ročně kvůli zrušení elektronické evidence tržeb (EET).
Do toho přišly úvahy, že vedle navýšení DPH by mohlo dojít též ke zvýšení daně z příjmů fyzických osob a ke zvýšení odvodů živnostníků. ODS je přitom historicky známa jako strana, která vždy hájila zájmy živnostníků a zuby nehty se bránila jakémukoli navyšování jejich nákladů.
Současná situace proto nikoli překvapivě zvedá ze židle mnohé členy Občanské demokratické strany, kteří si krom toho delší čas stěžují na to, že vláda po vedením jejich stranického šéfa Petra Fialy se chová tragicky a že vedení partaje nezajímá, co si členská základna ODS myslí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka