„Děkujeme vašemu národu za přijetí. Přáli jsme se cítit bezpečně a tady se tak cítíme. To jsme v Iráku nezažili,“ uvedla šestačtyřicetiletá Maya. Její muž Nael slova jen potvrdil a dodal, že se nyní chtějí co nejrychleji naučit český jazyk, zvyky a tradice. Podle svých slov se již do Iráku vrátit nechtějí, a to kvůli Islámskému státu.
V obci před časem zpráva o iráckých křesťanech způsobila vřavu. Situace se však již stabilizovala. To dokládají i slova mladých manželů, kteří se ve Smilovicích cítí i s dětmi v bezpečí. „Dobrý den, dobré ráno, dobrý večer, dobrou noc, děkuji, prosím,“ ukazují již svou snahu naučit se česky. Tříletý syn Samir již dokonce zná slovo auto.
Uprchlíci v Karmelu stráví asi osm týdnů. Starají se o ně pracovníci a dobrovolníci Slezské diakonie. Poté se přestěhují do běžných bytů, a to poté, co projdou integračním procesem a získají u nás azyl.
Obdobná je situace i na Jihlavsku, kde v rekreačním středisku Okrouhlík u Čížova žije 30 křesťanských uprchlíků z Iráku. Jejich život mapuje server iDNES.cz. Podle Dany Fiedlerové z jihlavského Centra multikulturního vzdělávání, které se o uprchlíky stará, jsou migranti rozdělení na skupiny. „Jedna po ránu uklízí, druhá připravuje jídlo. Potom začne dvouhodinová výuka češtiny a po obědě stejně dlouhá odpolední část,“ popsala.
Původní text najdete ZDE.
Na programu mají také integrační přednášky, kde se dozvídají o podmínkách zaměstnání v Česku či o společenských normách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef