Írán nepadne. „Vidí případy, když někdo uvěřil Západu.“ Kobza otevřeně

02.12.2022 11:02 | Rozhovor

Kulturní střet mezi Evropou a islámským světem na fotbalovém mistrovství světa v Kataru byl podle poslance a experta SPD na zahraniční politiku Jiřího Kobzy zcela očekávatelný. Bývalý diplomat působící v Íránu také vysvětluje kontext tamních protivládních protestů.

Írán nepadne. „Vidí případy, když někdo uvěřil Západu.“ Kobza otevřeně
Foto: SPD
Popisek: Jiří Kobza, poslanec za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Je členem zahraničního výboru a místopředsedou výboru pro životní prostředí

Působil jste jako diplomat v Íránu, který je poslední měsíce pravidelně sledován kvůli protivládním protestům. Co říkáte jako znalec regionu na to, jakým způsobem je íránské protestní hnutí vykresleno na Západě? Jsou jeho motivace a cíle právě takové, jak nám prezentují média, tedy dominantně práva žen, omezovaná islámskými zvyklostmi?

Íránky jsou velmi specifické, jsou odvážné, inteligentní a cílevědomé. Moc bych jim přál, aby se jim podařilo změnit zákon a aby povinnost hidžábu byla zrušena. Nicméně si myslím, že současné rozsáhlé protesty žen proti vynucování hidžábu (který je z nějakých podivných důvodů v Evropě a vlastně na Západě prezentován jako výraz svobody vyjádřit své náboženství a je liberály podporován, včetně ČR, vzpomeňme na kauzu dvou muslimek v jedné pražské zdravotní škole) si zaslouží větší, a především objektivnější, prezentaci v médiích.

Podle informací, které mám, ale dochází dokonce k ozbrojeným střetům mezi demonstranty a policií (policie udává 50 mrtvých minulý týden), a to už je nad rámec protestů žen proti šátkům – spíš mi to evokuje to, co se dělo v kyjevském Majdanu v roce 2014 a proto jsem v hodnocení celé věci zdrženlivý. Je důležité zmínit také sociální a regionální aspekty protestů, které se v jednotlivých částech země značně liší.

Je podle vás možné, že protesty povedou k pádu íránské vlády a ke změně politické orientace země?

Pochybuji. Íránci mají za sebou čerstvé zkušenosti z občanské války po svržení šáha i z kruté války s Irákem, kde byly dokonce použity chemické zbraně (dodané Iráku podle informací médií Německem, Francií a USA). Tato zkušenost je tak hrozivá, že se dosud velmi bojí jejího opakování a mně osobně mnozí Íránci řekli, že než další válku, tak si raději nechají ty mulláhy. Navíc mají kolem sebe dost příkladů, jak dopadly země, které uvěřily Západu. Íránci jsou velmi učenliví i z chyb druhých.

Další vývoj bude nejspíš v nenápadném uvolnění pravidel bez toho, že by se o tom mluvilo a psalo. Nejspíš tedy Gošte Eršad (mravnostní policie) potichu zmizí z ulic a přestane „špatný hidžáb“ stíhat a trestat. V současnosti v zemi neexistuje standardní domácí politická opozice, komplexní opoziční politická alternativa schopná převzít moc, která by navíc měla autoritu udržet moc nad celým státem. Exilové pseudoopoziční předáky ukazované v západních televizích nelze brát vážně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tohle si dokáže spočítat každý inteligentní absolvent MŠ, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseešalonek , 02.12.2022 12:50:04
Strategie západu nikdy nebyla složitá, tvořili ji ti, kteří si tiskli peníze z čistýho luftu a na tom stavěli svůj byznys. Tito jsou nuceni tahat do země přistěhovalce, z jejichž práce pak bohatne jejich obyvatelstvo a nebo kolonizovat cizí země. Je to začarovaný kruh, protože obyvatelstvo, které žije v nadbytku samozřejmě nechce makat a musíte tahat další imigranty. Tak se ten západní kapitálismus pozvolna, ale jistě, utopí v migračních vlnách. Levný pracovitý otrok z Afriky vyjde ekonomicky lépe než západní mamánek z Mamahotelu. Toto bylo komančům jasné, proto tady za žádnou cenu nikdy nechtěli zkapitálismus, ten nepředstavoval žádnou reálnou alternativu... Ostatně stačí sledovat nezvratný procesy detroitizace v božských Jůesej...Ti otroci se jim tam nějak pomnožili.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…