Ivan Hoffman varuje vládu: I policistům a vojákům přijde stejný účet za plyn

17.09.2022 17:05 | Glosa

POHLED IVANA HOFFMANA Bývalý komentátor v Českém rozhlasu, písničkář a textař Ivan Hoffman se v komentáři pro ParlamentníListy.cz podíval na současnou situaci ve společnosti, která podle jeho názoru může vygradovat až do té míry, že do vládních budou vstoupí naštvaný dav a ukáže politikům východ. A vysvětluje proč.

Ivan Hoffman varuje vládu: I policistům a vojákům přijde stejný účet za plyn
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Pokaždé, když slyším pana premiéra Fialu, vybaví se mi Cicerovo „Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra?, čili Jak dlouho ještě budeš zneužívat, Catilino, naši trpělivost?“ Zatímco o Catilinovi se všeobecně vědělo, že připravuje spiknutí, náš současný premiér bohorovně předsedá unijnímu ožebračování občanů a rozvracení ekonomiky. Jak dlouho ještě bude pan Fiala, respektive jeho vláda, zneužívat naši trpělivost, se snaží uhodnout politici, komentáři a samozřejmě naštvaní občané, kteří vesměs upřednostňují mír a prosperitu před válkou a bídou.

Není pravděpodobné, že vláda nahlédne svou neschopnost, omluví se občanům, že si ukousla příliš velké sousto, a dobrovolně podá demisi, aby problémy mohli řešit odborníci. Politikům chybí soudnost a sebereflexe a z funkcí jim plynou četné materiální výhody, kvůli kterým politiku dělají. Pan Fiala a jeho koaliční partneři se obrní trpělivostí a svých židlí se budou držet zuby nehty.

Změna politické garnitury v rámci systému, tedy ve volbách, vede pravidelně pouze k tomu, že naši trpělivost zneužívá někdo jiný. Přesto je možné, že má pravdu sociolog Hampl, že ke změně vede pouze tvrdá, vytrvalá, drobná práce a že může trvat i pět let, než se ve společnosti zformuje silná většina, která se z otroctví probije na svobodu.

Pak zde máme možnost, že vládní zneužívání trpělivosti občanů vyvolá masové protesty, tedy revoluci, a vláda skončí nedobrovolně. U pokusů o revoluci ovšem úspěch závisí na mnoha faktorech. Revoluce vyžaduje charismatické revolucionáře, revoluční ideu, musí po ní být silná společenská poptávka, neboť revoluce je krokem do nejistoty, řešením krajním, posledním, zoufalým.

O úspěchu revoluce rozhoduje načasování. V emociálně vyhrocené atmosféře musí přijít poslední kapka, kterou pohár trpělivosti přeteče. Při špatném načasování vláda nespokojené demonstranty dobývající se do sídla vlády či do parlamentu nechá rozehnat policií, pochytá revolucionáře a vyhlásí stanné právo. Otázka tedy zní, zda je na dohled příhodný moment pro lidovou vzpouru proti vládě, respektive proti režimu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Halíkovi se nelíbí, koho lidé zvolili. Udeřil na „rozvraceče jednotné Evropy“

11:20 Halíkovi se nelíbí, koho lidé zvolili. Udeřil na „rozvraceče jednotné Evropy“

Profesor Tomáš Halík se bojí o náš kout světa. Když vidí, koho si zvolili lidé v USA, na Slovensku i…