V Evropské unii má Francie za sebou většinu, protože většina zemí buď jaderné elektrárny již provozuje, nebo má ambici je stavět jako například Poláci. Když prezident Macron vyhlásil svou vizi země do roku 2030, jako jeden ze svých cílů uvedl, že se musí upravit prostředí pro podnikání tak, aby se Francie stala magnetem pro zahraniční investice a pro investice francouzských firem, aby peníze raději utrácely doma.
To je podle Juchelky jednoduchá logika. „Francie jako obrovská ekonomika má na rozdíl od nás tu výhodu, že by si ekonomicky vystačila sama. Tam by ten protekcionismus nakonec mohl i čistě ekonomicky dávat smysl,“ míní.
Původní zdroj ZDE
Celkově je podle něj ale pro Evropu takový protekcionismus velmi oslabující: „Je tady velký prostor k zamyšlení, jak dělat věci v evropské dimenzi. Nejen v energetice. Je tam velký potenciál pro růst České republiky v příštích padesáti letech,“ upozornil.
Podle nastupujícího ministra financí Zbyňka Stanjury si nová vláda Petra Fialy tuto novou osu evropské politiky uvědomuje. „Po odchodu Velké Británie se řeší přeskupování sil uvnitř Evropské unie. Pro zemi střední velikosti, jako jsme my, je zásadní hledat spojence pragmaticky.
V této chvíli vidíme oblasti, které nás s Francií pragmaticky spojovat budou. Naše vláda si to uvědomuje. Víme, že v evropské politice nemůžeme jet ve vyjetých kolejích,“ doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.