Lidé soukromé fondy rádi využívali
Proto si lidé rádi připláceli na soukromý důchod. Zaměstnanci velkých podniků si to nechávali strhávat z platu a ukládali to na podnikový fond, další si vybírali různé další soukromé fondy.
Tyto peníze se nedanily a jejich hodnota se zvyšovala podle toho, jak fond vydělával na burzách. „Ty tehdy fungovaly jako dobře namaštěný stroj a každý rok jste dostávali radostné výkazy, jak vám vaše peníze vydělávají až patnáct procent v době, kdy by vám obyčejné úspory přinášely pět," píše Kuras, který od roku 1968 do sametové revoluce žil ve Velké Británii.
Lupič Brown nám důchody zdanil
Pak se k moci dostal „největší lupič všech dob Gordon Brown" ve vládě premiéra Tonyho Blaira. Brown nechal v roce 1997 penzijní fondy zdanit. Ty ztratily velkou část zisků a nemohly je znovu investovat.
Do roku 1999 klesla hodnota důchodu ve fondu na 11 tisíc liber, poté stoupla na 16 tisíc. Nezdaněný soukromý důchod činil 115 liber měsíčně, ale v roce 2008 byl znovu zdaněn a klesl na 90 liber. „Dvě večeře ve slušné restauraci. Sto miliard nám všem ukradl, někdo nedávno spočítal. A tak nás třetina maká dál a baví nás to," píše Kuras.
Soukromé důchody se daní všude
Poukazuje na podobný osud soukromých penzijních fondů v Argentině, Chile, Francii a Holandsku. Nedávno se tak stalo v Maďarsku a Bulharsku.
„A dělá se to prostě proto, že to jde. A projde," uzavírá Kuras.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe