Jak to bylo v Rumunsku. Ekonom Šik se podíval na zoubek zákazu. Vidí širší souvislosti

13.12.2024 12:25 | Monitoring

Ekonom Pavel Šik kritizuje, že v souvislosti s děním kolem rumunských prezidentských voleb, které anuloval tamní ústavní soud údajně kvůli podezření z ruského zásahu, dává Týdeník Respekt prostor názoru, který v souvislosti se zrušením voleb mluví o vítězství. „Rumunsko je kamínkem k lavině, která se na svobodu projevu v Evropě žene,“ varuje Šik s tím, že brutální zásah do demokratických pravidel nyní bude využit v celé Evropě k zákazu TikToku a přísnějšího uplatnění nařízení o digitálních službách (DSA) i vůči platformě X.

Jak to bylo v Rumunsku. Ekonom Šik se podíval na zoubek zákazu. Vidí širší souvislosti
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Logo sociální sítě TikTok

První kolo prezidentských voleb se v Rumunsku konalo 26. listopadu, z něj do druhého kola postoupil pravicový politik Calin Georgescu, který získal přibližně 23 % hlasů, a Elena Lasconiová ze ziskem 19 % hlasů. Jen těsně Lasconiová, která je zastánkyní západního směřování Rumunska, ale zároveň kritičkou současné vlády, porazila favorita voleb Marcel Ciolacu, stávajícího premiéra, sociálního demokrata.

Ústavní soud Rumunska 28. listopadu na návrh dvou minoritních kandidátů nechal výsledky z prvního kola přepočítat. O pár dní později, 2. prosince Ústavní soud Rumunska výsledky prvního kola prezidentských voleb potvrdil, s konečnou platností a bez možnosti odvolání. Překvapivě však 6. prosince Ústavní soud Rumunska své rozhodnutí z 2. 12. 2024 zrušil a prezidentské volby anuloval, budou se tedy muset konat úplně od začátku.

Rozhodnutí  soudu přišlo jen pár hodin poté, co Spojené státy vyjádřily obavy z možného zahraničního vměšování do rumunských prezidentských voleb poté, co byly odtajněny dokumenty, podle nichž byla země během tří po sobě jdoucích hlasování terčem „agresivních hybridních ruských útoků“. Že se proruský ultranacionalista Calin Georgescu, který se předtím pohyboval v jednociferných číslech, v prvním kole prezidentských voleb probojoval k vítězství, vyvolalo v členské zemi Evropské unie a NATO velké překvapení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak kterou dobu vlastně označujeme jako totalitu? , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepolarbear , 13.12.2024 14:04:44
Tu do listopadu 1989 nebo tu dnešní? Z toho, co se jak u nás, tak v ostatních státech Evropy děje, soudím, že totalita nastala vstupem do EU a její podoba se neustále zvětšuje, přitvrzuje. Znovu je nebezpečné říkat to, co vládní věrchušce se nelíbí, znovu člověk může přijít o práci a mít další problémy. Chtěli jsme demokracii, vzhlíželi na Západ, ale ze Západu se nám vrátil tvrdý socialismus maskovaný za liberální demokracii. Zlatí komunisti, u nich aspoň člověk věděl na čem je.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …