„Je neuvěřitelné, jak sprostě se chová mnoho lidí neustále na základě svého iracionálního strachu a nenávisti vůči uprchlíkům, které nikdy osobně neviděli a nepoznali,“ stýská si na úvod svého zamyšlení. „Normálním lidem přijde obscénní, když někomu shoří barák, nebo mu někdo zabije manželku, a on vás požádá o pomoc, a vy začnete namísto toho zjišťovat, jestli náhodou nebyl před rokem 1989 v KSČ, nebo zda neukradl v samoobsluze na rohu tatranku. Anebo se dotazovat, co z toho budete vy mít, když mu pomůžete,“ píše s tím, že v první řadě se musí uprchlíkům pomoci. Prý proto, aby nemuseli spát s malými dětmi v pěti stupních Celsia v oranici a nemuseli hladovět a být nemocní.
Celý text je ZDE
„Jenže to je normální LIDSKÁ reakce, která se zdá být drtivé většině Čechů naprosto cizí,“ podotýká Čulík s tím, že teprve po zabezpečení základních potřeb se může zjišťovat, kteří z uprchlíků jsou „ekonomičtí migranti“.
Čeští zarytci neposlouchají
Poukazuje na to, že podle odborníků je prý ale hranice mezi uprchlíky před válkou a ekonomickými migranty velmi mlhavá. „Už jsme o tom mnohokrát psali, jenže čeští zarytci neposlouchají, ignorují informace a melou si svoje nesmysly,“ píše rozhořčeně Čulík. A argumentuje „velkou odbornicí na Blízký východ“, kterou podle něj je reportérka britské televize Channel Four News Lindsey Hilsum.
Ta na námitku, že „to přece všechno nejsou uprchlíci“, mimo jiné uvedla, že za tři týdny cestování po Evropě asi 80 procent lidí, s nimiž se setkala, byli Syřani. Ti prchají před válkou. S ostatními je to složitější. „Pokračující válka v částech Afghánistánu a Iráku znamená, že normální život je pro mnoho lidí nemožný, ale definice jsou tu mlhavé. Avšak pokud jste mladý muž, jehož otce zabila bomba umístěná v automobilu v Bagdádu a který nemůže najít práci, aby uživil svou matku a sestry, jste uprchlík nebo ekonomický migrant? Nejsem si tím jista,“ uvedla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam