Jan Schneider si přečetl rozhovor s šéfem kontrarozvědky o dezinformacích a ruském vlivu v ČR a nestačil se divit. Zde je důvod

07.06.2017 17:35 | Zprávy

Analytik Jan Schneider v komentáři pro ParlamentníListy.cz zhodnotil první veřejné vystoupení ředitele BIS Michala Koudelky na téma „boj s dezinformacemi a Rusko". Raději si to přečtěte sami.

Jan Schneider si přečetl rozhovor s šéfem kontrarozvědky o dezinformacích a ruském vlivu v ČR a nestačil se divit. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik Jan Schneider

Web hlidacipes.org uveřejnil 6. 6. 2017 rozhovor s Michalem Koudelkou, ředitelem české kontrarozvědky BIS, který nazval „Dezinformace, propaganda a ruský vliv v Česku“. Jeho vyznění je velmi symptomatické.

První otázka Roberta Břešťana: „BIS opakovaně ve svých veřejných výročních zprávách upozorňuje na ruský vliv a informační působení v českém prostoru. Je patrné, že v posledních letech, například s ohledem na konflikt na Ukrajině, tento vliv zesiluje?“

Michal Koudelka na to s přehledem: „Na to nemusíte být špičkový analytik, abyste zaregistroval rostoucí počet nejrůznějších rádoby zpravodajsko-informačních webů, které se naprosto neskrývaně podílejí na šíření dezinformací a podpoře proruské politiky. Ale je na místě si uvědomit, že to je realita na obou stranách pomyslné barikády. Také Západ musí být schopen působit a dělá to.“

Břešťan další otázkou opět zužuje téma: „Je součástí analýzy ruského vlivu v ČR i mediální analýza, tedy sledování proruských médií?“

Koudelka odpovídá s rozhledem: „Samozřejmě, že naši analytici nepřetržitě vyhodnocují informace v mediálním prostoru. Nezužoval bych to jen na takzvané proruské weby. I v seriózním médiu se objevují pro zpravodajskou službu zajímavé informace a podněty.“

  • Celý rozhovor ZDE

Břešťan i v dalších dvou otázkách utkvěle setrvává ve svém nuceném výseku, Koudelka mu odpovídá tentokrát podle očekávání, výčtem té obligátní hybridní mantry, ale končí větou, týkající se závažnosti této hrozby, kolem níž u nás panuje tolik hysterie (a na Ministerstvu vnitra vznikají nová pracovní místa): „Z profesionálního hlediska to dělají výborně, ale nikoliv zcela úspěšně. Lidé u nás nejsou hloupí, a to je dobře.“

Břešťan chce konkretizovat, na koho míří pasáž z Výroční zprávy BIS, kde se uvádí „vyvolávání či přiživování vnitrospolečenských a vnitropolitických tenzí v ČR“.

Koudelka ho zase vyvádí z té jeho myšlenkové klícky: „To jsou právě případy šíření dezinformací a nejrůznějších polopravd, jejichž cílem je vyvolávat konflikty a rozdělovat společnost. A nemusí jít jen o tzv. proruské weby. Těch témat, která rozdělují společnost, je řada, a cílené dezinformace tuto polarizaci živí.“

Břešťan své obsedantní téma neopouští, ale jde na to pro změnu od lesa. Jak prý BIS hodnotí to, že „počet zaměstnanců ruské ambasády je i v mezinárodním srovnání nebývale vysoký“.

Koudelka se opět pokouší nechat vniknout trochu světla do uzavřené novinářovy mysli: „Geopolitická poloha České republiky je historicky téměř předurčena k tomu být křižovatkou mezi západem a východem a tedy zájmovým bodem velmocí. Vždy to tak v minulosti bylo a nepochybně do budoucna bude. Je výsostným právem každé země, aby měla velikost diplomatického sboru takovou, jakou uzná za vhodné. My zase z logiky věci máme právo být pozorní a aktivity zpravodajských důstojníků jednotlivých zemí monitorovat a mít o nich přehled.“

Zacyklený vyšetřovatel Břešťan se ale nedá: „Co lze z tohoto počtu usuzovat?“

Koudelka se ale také nedá: „Pouhé počty neznamenají nic. Našim úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících bez ohledu na státy a velikost jejich diplomatického sboru. Jsem přesvědčený, že se nám to daří.“

Břešťan přitvrzuje a chce se dozvědět utajované skutečnosti, které by mohly zajímat především ruskou stranu: „V nedávné minulosti bylo několik zaměstnanců ruské ambasády vyhoštěno, či jim byl zamezen návrat nebo příjezd do Česka. Bylo to i v součinnosti s BIS?“

Koudelka ho nonšalantně usazuje, možná proto, aby ho ostrou odpovědí, kterou by si normálně zasluhoval, zbytečně nevyplašil, protože ho možná napadlo to, co mě: „Tohle je na veřejný rozhovor už přeci jen příliš citlivé téma.“

Břešťan chce získat aspoň nějaký zdánlivý střípek utajované informace, a ptá se na věc, kterou každý čtenář jeho webu jistě potřebuje nezbytně vědět: „Co je z hlediska kontrarozvědné práce náročnější – sledování činnosti akreditovaných diplomatů (a administrativních pracovníků ambasády), nebo takzvaní ilegálové?“

Koudelka mu dává poslední lekci: „Žijeme ve svobodné zemi s otevřenými hranicemi a tedy volným pohybem nejen zboží, ale i osob. Je pochopitelně náročné mít přehled o každém cizinci, který k nám občas přijede nebo zde delší dobu pobývá. U nás žije poměrně dost cizinců z různých zemí a asi není možné je automaticky všechny podezřívat ze špionáže. Svoboda má svá pozitiva i negativa, ale s tím se musíme umět všichni vyrovnat. Jsem nicméně přesvědčený, že BIS plní své úkoly na vysoké úrovni.“

Odkud tedy a jaký vítr propagandy u nás tedy vane? Teď bude na čtenáři, aby prokázal, zda se ředitel Koudelka nemýlil, když řekl „lidé u nás nejsou hloupí, a to je dobře“.

A v kontrarozvědce možná nějaký elév dostane za úkol založit svazek „aktivity kontrarozvědné ochrany takzvaných proruských webů“, a pokyn, aby se kvůli metodickému rozpracování této problematiky objednal k nějakému zpravodajskému veteránovi, který mu poví legendu o červené rtuti.

Každopádně si myslím, soudě podle prvního rozhovoru ředitele BIS Michala Koudelky, že má dobře našlápnuto.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Schneider

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soda Jiřímu Strachovi. Anděl Páně je prý estébák

13:46 Soda Jiřímu Strachovi. Anděl Páně je prý estébák

Vánoce mají být obdobím klidu a pohody, A také obdobím, kdy na různých televizních kanálech běží jed…