Jaroslav Tvrdík: Jsem smutný z toho, co se děje v CEFC

09.05.2018 15:20 | Zprávy

Reprezentant čínské investiční skupiny CEFC v České republice Jaroslav Tvrdík poskytl rozhovor serveru seznamzpravy.cz. Je prý smutný z toho, co se děje v čínské investiční skupině CEFC. Je však také rád, že se čínské podnikání v Česku podařilo zachránit a bude se dál rozvíjet.

Jaroslav Tvrdík: Jsem smutný z toho, co se děje v CEFC
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík

Svět před nedávnem obletěla zpráva, že dnes již bývalý šéf CEFC a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření ze spáchání trestných činů ekonomické povahy. Zeman dal krátce po oznámení této zprávy najevo, že si Jie Ťien-minga ponechá v týmu, protože ctí presumpci neviny. Tvrdík však neví, co se s Jie Ťien-mingem po startu vyšetřování přesně stalo.

Skupina CEFC má velké dluhy, ale přišla jí na pomoc čínská CITIC Group vlastněná čínským státem. Tvrdík si od této spolupráce slibuje pokračování investiční spolupráce mezi Českem a Čínou. I navzdory tomu, že prozatím tato spolupráce pokulhává. Od roku 2016 měly do Česka přitéct desítky miliard korun na investicích. Dosud byl zrealizován jen zlomek z těchto investic.

Podle informací agentury Reuters nepanuje v CEFC právě nejpozitivnější nálada. Společnost by prý měla začít prodávat své nemovitosti po celém světě a její zaměstnanci jsou natolik zklamaní dočasným vývojem, že nepracují a mnozí z nich v kancelářích např. hrají karty. Tvrdík k tomu ovšem podotkl jen tolik že nemá bližší informace a ví jen to, co se píše v otevřených zdrojích. „Jsem z toho smutný, ale o dění v centrále CEFC China nechci spekulovat,“ uvedl pouze. Z hlediska českých aktiv je prý možné říci, že je krize ukončena. Právě díky spolupráci se CITIC Group. „Já doufám, že hodnota těch aktiv poroste, naši zaměstnanci se nemusí bát a já doufám, že to bude přínosné i pro obě dvě země,“ vyjádřil své přání host.

Společnost CITIC Group má aktiva v Německu i v USA a Tvrdík věří, že skrze spolupráci s CEFC zůstane i v Česku. Host uznal, že investice nedosahují výšin, o kterých mluvil prezident Miloš Zeman, ale podle jeho názoru nelze přehlížet to, že se tato ekonomická spolupráce opravdu rozvíjí. Mezi lety 2005 až 2010 tu neprobíhala žádná čínská investiční aktivita.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Evropští vojáci na Ukrajině? Špatný nápad, ale podle Zdechovského by to fungovalo

14:20 Evropští vojáci na Ukrajině? Špatný nápad, ale podle Zdechovského by to fungovalo

Prestižní Financial Times zpražil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jeho požadavky vůči…