Jasné NE pro Rakušana a jeho plány. Z konference těch, kteří se nechtějí nechat umlčet. A dopis

08.11.2022 4:44 | Reportáž

Stává se svobodné vyjádření názoru rizikem? Podle účastníků pondělní konference konzervativní Akce D.O.S.T. bohužel ano. Stále sílící tlak k autocenzuře vede občany k obavám o veřejné projevy jejich myšlení, hlavně z obav o práci nebo společenskou dehonestaci. Ta se dle účastníků stala novodobou formou trestu za odlišné názory, které byly dříve trestány vězením nebo i smrtí. Účastníci setkání adresovali dopis ministru vnitra Rakušanovi, ve kterém ho vyzývají, aby upustil od formování jakési nové podoby Státní bezpečnosti.

Jasné NE pro Rakušana a jeho plány. Z konference těch, kteří se nechtějí nechat umlčet. A dopis
Foto: archiv J. Zwyrtek Hamplová
Popisek: Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová

Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana podle autorů otevřeného dopisu pracuje na ustavení novodobé tajné politické policie, která bude monitorovat a případně i stíhat občany s nepohodlnými, údajně nesystémovými názory. Jde o reakci na oznámený záměr Rakušanova úřadu vyhledávat a “identifikovat” antisystémové nálady ve státní správě a s jejich nositeli následně vést “dialog”. 

Otevřený dopis Vítu Rakušanovi napsalo vedení Akce D.O.S.T ve složení Michal Semín, Petr Bahník a Jiří Hejlek. Svými podpisy se připojili i účastníci pondělí konference, mezi kterými byl někdejší signatář Charty 77 a bezpečnostní expert Jan Schneider, spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Vlastimil Veselý, senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, bývalý vicekancléř Václava Klause Petr Hájek, filosof Jiří Fuchs a publicista a někdejší prezidentský tajemník Ladislav Jakl z Institut Václava Klause.

Myšlenkoví oponenti oficiální vládní politiky jsou podle nich ze strany politických představitelů a veřejnoprávních médií skandalizováni, šikanováni a vylučováni ze společenské diskuse. Ve veřejnosti je dle dopisu vyvoláván strach, který vede k tomu, že si občané dávají “pozor na pusu” a prohlubuje to bolestné rozdělení české společnosti. “A vláda, místo toho, aby prezentovala uklidňující hlas rozumu, komunikuje s veřejností primitivním válečnickým slovníkem a siláckými gesty. Byl odstartován, zatím jen propagandistický, hon na „dezinformátory“ a údajné členy „ruské páté kolony“, za něž jsou, paranoidně a zcela bez ohledu na reálný stav věcí, označováni všichni, kdo si dovolí „neomylné“ vládní politiky kritizovat,” stojí v otevřeném dopise. 

Celá pondělní konference s celou řadou řečníků nesla název “Za názor do basy? Jak se bránit zlovůli novodobých cenzorů”. Promluvili výše zmínění signatáři dopisu ministra vnitra a vedle nich také senátorka Daniela Kovářová, poslanec SPD Jiří Kobza nebo šéf strany PRO a advokát Jindřich Rajchl. Někdejší chartista Jan Schneider, který má s bývalým režimem dostatek negativních zkušeností, připomněl, že jedním z poznávacích znaků totalitářů a fanatiků všeho ražení je, že nemají smysl pro humor. Představil zároveň novou iniciativu PRAK, která si klade za cíl pomáhat lidem bránit se při soudních procesech ohledně svobody slova a projevu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…