„Co stojí za únikem e-mailů, nemohu říci napřímo. Vím ale, že Donald Trump několikrát vyjádřil svůj obdiv k ruskému prezidentu Putinovi,“ cituje americký deník prezidenta země s tím, že tím tak naznačil snahu Ruska pomoci Trumpovi v prezidentských volbách. V podobném duchu se vyjadřovali i mnozí další členové Demokratické strany. Například manažer kampaně Clintonové přímo řekl, že publikováním e-mailů na WikiLeaks chtějí Rusové pomoci Trumpovi.
Trump a jeho příznivci označují podobná obvinění za absurdní a FBI mezitím oznámila, že celou záležitost vyšetřuje. O uniklých e-mailech hovořil včera při svém setkání se svým protějškem Sergejem Lavrovem také americký ministr zahraničí John Kerry. Na tiskové konferenci však přítomným novinářům žádné nové informace nesdělil. „Hlavní odpovědnost za vyšetřování má FBI. Až budou mít dostatek důkazů, dostanou prostor k vyjádření,“ uvedl dle amerického deníku Kerry.
O spojitosti mezi Trumpem a ruskými hackery řízenými Kremlem jako první promluvila Hillary Clintonová na sjezdu demokratů ve Filadelfii. Její někdejší stranický rival Bernie Sanders se tohoto tématu ve svém vystoupení rovněž dotkl, byť přímo nezmínil, že by existovala nějaká spojitost mezi uniklými e-maily a snahou pomoci Trumpovi dostat se do Bílého domu. Poukazoval však na skutečnost, že Trump v nedávné době chválil Putina.
Spekulace hovořící o tom, že za uniklými e-maily demokratů stojí ruští agenti, potvrzuje internetový server The Daily Beast. Podle zjištění serveru se ukazuje, že hacker Guccifer 2.0, zodpovědný za publikování e-mailů na WikiLeaks, není Rumun, ale Rus najatý ruskou vládou. Původně sice hovořil o své rumunské národnosti, ale zároveň odmítl hovořit rumunsky. „Své podezření jako první zveřejnili experti z arlingtonské společnosti ThreatConnect, kteří také tvrdí, že se Guccifer 2.0 snažil zakrýt svoji polohu v Rusku.“
„Jsou to byrokrati, nikoli skuteční hackeři. Aby se něco takového podařilo, je nutné si připravit podrobný a hlavně věrohodný sled událostí, jak se věci staly. To však není tento případ. Guccifer 2.0 si v mnoha odpovědích odporuje,“ tvrdí Rich Barger z ThreatConnect a dodává, že vše má politické pozadí a Kreml se bude s největší pravděpodobností i nadále snažit prostřednictvím hackerů nebo médií prezidentské volby ve Spojených státech ovlivňovat.
Ačkoli se experti z ThreatConnect snaží zdůraznit spojitost mezi uniklými e-maily a ruskou vládou, není zatím stále jasné, kdo přesně se skrývá za přezdívkou Guccifer 2.0 a jaká je jeho sféra vlivu. Ani WikiLeaks, kde byly e-maily demokratů publikovány, se zatím nepodařilo o jeho identitě zjistit nic bližšího. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange v rozhovoru pro NBC News odmítl, že by za „hacknutím“ e-mailů museli nutně stát jen Rusové. „Jde o to, že server Demokratické strany byl tak slabě zabezpečený, že by jej mohly napadnout i různé další skupiny.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro