Je to tu: Expert rozbil Fialovo „vše nad 30 %“. Zlá zpráva

18.08.2022 7:51 | Analýza

Spása? Fialova vláda oznámila, že pokud náklady na bydlení přesáhnou u občanů 30 procent, doplatí je vláda formou příspěvku na bydlení. Nadšení okamžitě zchladil Daniel Hůle, expert na sociální otázky společnosti Člověk v tísni. Upozornil na existenci tzv. normativních nákladů na bydlení, které určují limit vyplaceného příspěvku, přičemž jde o standardní a dlouhodobou věc. Vláda dle něj limit odmítá zvýšit. ParlamentníListy.cz dávají k nahlédnutí současnou tabulku tohoto horního stropu příspěvku na bydlení, který má dle premiéra Fialy dorovnat „vše nad 30 %“.

Je to tu: Expert rozbil Fialovo „vše nad 30 %“. Zlá zpráva
Foto: screen: CNN Prima News
Popisek: Premiér Petr Fiala v pořadu Partie.

„Na zimu jsme připraveni,“ zopakoval Petr Fiala (ODS) před novináři po jednání vlády a znovu se zaštítil heslem „Nikoho nenecháme padnout“.

Pak ale přišla věta, která je i nyní předmětem dohadů a spekulací a která se jeví být v zásadě nesmyslná: „Znamená to, že občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent svých příjmů, v Praze 35 procent, a to včetně poplatků za vodu a energii,“ řekl premiér a pokračoval:

„Veškeré náklady nad to je jim stát připraven uhradit“.

V čem je tedy problém?

Problém a lze říci i nesmyslnost tohoto vyhlášení spočívá v tom, že Fiala zřejmě „zapomněl“ dodat, že tento příspěvek je spojen s tzv. normativními náklady na bydlení a dosáhnou na něj jen ti, kteří platí za bydlení více než 30 procent příjmů, ale právě jen do výše normativních nákladů. Jde tedy o sociální dávku a Fialou zmíněná podpora se zdaleka nebude týkat všech, jak zaznělo z jeho prohlášení.

Podívali jsme se na web Ministerstva práce a sociálních věcí, abychom si připomněli, co to ty normativní náklady na bydlení vlastně jsou.

„Normativní náklady na bydlení jsou stanoveny jako průměrné celkové náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zahrnují nájemné, u vlastníků (družstevníků) pak tzv. srovnatelné náklady a ceny služeb a energií. Jsou propočítány na průměrnou spotřebu služeb a energií a přiměřenou velikosti bytů pro daný počet osob v nich trvale bydlících,“ píše MPSV a dodává, že normativní náklady na bydlení určují, zda vzniká nárok na příspěvek na bydlení, a jaká bude jeho maximální výše. Pokud máte nižší příjmy a vyšší náklady na bydlení, pak vzniká nárok na tuto sociální dávku.

 

Na tuto skutečnost reagoval např. Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, který Fialovi výše uvedené informace připomněl i s výtkou, že vláda výpočtem normativních nákladů nereaguje na růst cen energií.

„Pane premiére, na PnB mají nárok lidé, pokud za bydlení dávají více než 30 % příjmů. Maximálně do výše NORMATIVNÍCH NÁKLADŮ. Ty bohužel vaše vláda přes enormní růst cen energií odmítá zvýšit. Prosím valorizujte strop hlavně u malých domácností!“

Na zmíněné normativní náklady na bydlení a na to, že je Fiala do svého prohlášení zapomněl zahrnout, upozornil i zástupce opozičního ANO.

 

„Toto je omyl, neznalost nebo lež (doufám, že ne). Premiér Petr Fiala totiž jaksi zapomněl dodat, že jde o normativní náklady na bydlení, jejichž výši určuje vláda a mimochodem, které jsou základem pro výpočet nezabavitelné částky. To nejsou jakékoliv náklady na bydlení,“ napsal na svůj Twitter i poslanec za hnutí ANO a kandidát na pražského primátora Patrik Nacher a rovněž zpochybnil pravdivost Fialova prohlášení.

O pomoci občanům ale včera mluvil i další zástupce vládní koalice, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten se k Fialově informaci nijak nevyjádřil, ale uvedl jiné oblasti pomoci.

„Pomáháme našim občanům zvládnout současnou krizi a povedlo se nám již zajistit dostatek energie na zimu.

Co jsme udělali:

  • navýšení životního a existenčního minima
  • příspěvek na bydlení zvýšen na průměrně 4000 Kč měsíčně
  • nejvyšší růst důchodů v historii ČR
  • pomoc 5000 Kč na dítě
  • připravujeme úsporný tarif na energie
  • zajistili jsme rekordní zásoby plynu
  • rozšířili kapacitu ropovodu TAL

Dodejme, že ne každý za Fialovým vyhlášením vidí neznalost, nekompetentnost či omyl. Podle některých je vysvětlení překvapivého a nereálného Fialova prohlášení prosté.

 

„Fialův PR tým jsem podcenil. Celý Twitter tady řeší zavádějící informaci o příspěvku na bydlení namísto toho, aby se tady řešilo setrvání Mlejnka na pozici šéfa rozvědky,“ konstatoval třeba právník a člen hnutí Trikolora Martin Chmela.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …