Podle nových návrhů přesídlování by samy státy mohly určit, kolik běženců mohou zvládnout přijmout. Za každého migranta by získaly deset tisíc eur. V některých členských zemích, například v Maďarsku, Slovensku a Rakousku, plán na přesídlování migrantů narazil, v Česku je předseda vlády pro. To se však nelíbí právě Babišovi.
„ČSSD dlouhodobě považuje přesídlování za lepší nástroj než relokace, a to jak z pohledu lepší možnosti kontrolovat, kdo přichází do Evropy, tak i proto, že přesídlování přímo z třetích zemí rozbíjí pašerákům jejich výnosný byznys model, “ uvedl premiér. Podle něj tento nový návrh Evropské unie vychází z nápadu Česka, aby každá země dobrovolně nabídla, kolik lidí je schopna přijmout a integrovat. Premiér i nadále chce usilovat o to, aby země mohly přijímat běžence dobrovolně.
Obdobný názor má i český zmocněnec pro evropskou politiku Tomáš Prouza. Podle něj je dobře, že je návrh systému přesídlování na stole. "Přijímání lidí přímo z třetích zemí nám dává lepší kontrolu nad tím, kdo do Evropy přichází, a zároveň to rozbíjí pašerákům jejich byznys,“ uvedl Prouza.
Podle Babiše však Česko žádné běžence nepotřebuje. Jak uvedl, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě a potřebujeme zaměstnat hlavně Ukrajince a další zahraniční dělníky, které si české firmy vyberou samy. Bez servítek řekl, ať nám Brusel do naší migrační politiky nemluví. "Za rok a půl tento problém nezvládl, a Turecko, které to má za Brusel vyřešit, se pro nás stává spíš hrozbou než spojencem,“ řekl Babiš.
Jeho stranický kolega, europoslanec za ANO Pavel Telička, k novému návrhu uvedl, že je nejprve nutné dostat migrační vlnou například zajištěním ochrany vnější hranice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef