Je to zakázané. Ale udělat se to dá. Markéta Šichtařová vydala varování

05.11.2022 16:39 | On-line

„Postupně rozmělňujeme to, co jsme získali revolucí v roce 1989. Zatímco revolucí jsme to rychle překlopili, nyní je ten proces velmi nenápadný. Je to taková ‚vařená žába‘,“ poukázala ekonomka Markéta Šichtařová v rámci debaty s matematikem a prezidentským kandidátem Karlem Janečkem v pořadu „Dialog 21“ na to, že se dle ní Západ „přiklání ke stále většímu socialismu“. „Lidem berou na daních čím dál větší peníze a ty pak zkoušejí přerozdělovat… Nebylo by logické ty peníze lidem nechat?“ pokračovala s tím, že hrozí směřování k „RVHP 2“. Euro by nám prý nepomohlo. Naopak.

Je to zakázané. Ale udělat se to dá. Markéta Šichtařová vydala varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Šichtařová úvodem podotkla, že v médií slýchá v poslední době v souvislosti s nynější inflací pojem „drahota“, což přitom inflaci nevystihuje, jelikož nejde o situaci, kdy by se zdražovalo proto, že „si nějací chamtiví obchodní řeknou: ‚teď si zvýšíme ceny‘.“ „To, čemu teď čelíme, je ztráta hodnoty peněz,“ uvedla na pravou míru a podotkla, že příčinou je, že došlo ke zvýšení množství peněz v oběhu v ekonomice i přesto, že se množství zboží a služeb příliš nezměnilo.

Dodala, že současná inflace je navíc spojena i se zdražováním energií. „Oblast energií bývá často dávána do souvislosti s válkou na Ukrajině. Říká se, že ‚kdyby nebyla válka, tak není drahota‘ a ‚nejsou drahé energie‘. To není pravda. Je to jen záminka a časová shoda, která se moc pěkně hodí na vysvětlení těch drahých cen,“ podotkla, že válka této situaci pouze „napomáhá“, ale hlavní příčinou vysokých cen energií je Green Deal Evropské unie.

Současná inflace je kromě této specifické situace na energetickém trhu podle ekonomky způsobena jak ze strany poptávky, tak i nabídky, a míní, že se s aktuální situací nejsme příliš schopni popasovat, jelikož nejsme schopni identifikovat její příčiny.

Příkladem ekonomka ukázala na růst nákladů výrobců v Německu. Podotýká, že tamní společnost by jen těžce nesla, „kdyby se v Německu začalo mluvit o tom, že máme v Evropě na straně výrobců obrovskou, na straně výrobců téměř 50procentní, inflaci a ta je způsobena zadlužováním či monetizací veřejného dluhu“, jelikož to u tamních obyvatel vrací vzpomínky na hyperinflaci, která v Německu vedla k nástupu nacismu a k rozpoutání války.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

10:14 Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

Analytik a signatář Charty 77 Jan Schneider se vysmál herci Ondřeji Vetchému a naznačil, kam přesně …