Jednání o míru, všude nejistota. Ale Turecko cítí příležitost

23.03.2025 19:30 | Monitoring

Od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu celý svět skloňuje slova příměří a mír. Jen se liší představy o tom, jak by takové příměří na Ukrajině mělo vypadat a kdo by měl následující mír garantovat. Nyní se do debaty zapojilo i Turecko. A kromě šachové partie na Ukrajině si Turecko opět brousí zuby na vstup do Evropské unie. „Turecko má příležitost stát se klíčovým hráčem v nové Evropě,“ řekl turecký prezident Erdogan. „A my tuto příležitost nepromarníme.“

Jednání o míru, všude nejistota. Ale Turecko cítí příležitost
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v posledních týdnech výrazně zvýšil svou aktivitu na mezinárodní scéně, zejména v kontextu ukrajinské krize a vztahů s Evropskou unií. Erdogan, který dlouhodobě usiluje o posílení role Turecka jako regionální velmoci, nyní zvažuje vyslání tureckých vojáků na Ukrajinu jako součást potenciální mezinárodní mírové mise. Tento krok by mohl výrazně ovlivnit nejen dynamiku konfliktu na Ukrajině, ale také postavení Turecka v Evropě. „Turecko je připraveno hrát klíčovou roli v zajištění stability na Ukrajině,“ uvedl Erdogan během nedávného summitu EU, kde naznačil, že turecké jednotky by mohly být součástí širšího evropského úsilí o mír.

Erdoganův zájem o Ukrajinu není náhodný. Turecko, které udržuje strategické vztahy jak s Ruskem, tak s Ukrajinou, se v posledních letech profiluje jako významný mediátor v regionálních konfliktech. „Turecko má jedinečnou pozici, která mu umožňuje komunikovat s oběma stranami konfliktu,“ řekl turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, který se nedávno zúčastnil krizového summitu o Ukrajině, pořádaného britským premiérem Keirem Starmerem. Turecko je také součástí tzv. koalice ochotných, kterou vedou Francie a Velká Británie a která usiluje o posílení bezpečnosti Ukrajiny.

Současně Erdoganova vláda intenzivně pracuje na prohloubení vztahů s Evropskou unií. Turecko, které je již dlouho kandidátem na členství v EU, nyní usiluje o aktualizaci celní unie z roku 1995 a o větší zapojení do evropských bezpečnostních struktur. „Bezpečnostní spolupráce mezi Tureckem a EU by mohla být klíčová pro stabilitu celého regionu,“ uvedl Erdogan během setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem. Turecko také doufá, že by mohlo profitovat z evropských obranných fondů, které by mohly podpořit turecký zbrojní průmysl včetně společností jako Aselsan nebo Baykar, výrobce známých dronů Bayraktar, píše pro německý deník Frankfurter Rundschau Dimitar Bechev.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marian Kučera

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

15:30 Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

Předvolební průzkumy podle komentátora Petra Holce dokážou kromě volebních preferencí vysvětlit také…