Jedovaté plyny, znečištěná voda... Akademik varuje. Ruská invaze s sebou nese i toto

04.03.2022 18:33 | Zprávy

Akademik z Metropolitní univerzity Praha Michal Kolmaš se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz zaměřil na další aspekt válečného konfliktu na Ukrajině. „Ruská invaze tvrdě dopadá na ukrajinskou přírodu,“ uvádí.

Jedovaté plyny, znečištěná voda... Akademik varuje. Ruská invaze s sebou nese i toto
Foto: Repro: Youtube
Popisek: Požár jaderné elektrárny v Záporoží po ostřelování

„Ruská invaze na Ukrajinu již napáchala nevyčíslitelné škody jak ukrajinským obyvatelům, tak jejich městům, továrnám a majetku. Lidé ale nejsou jediní, kdo je válkou zasažen. Moderní konflikty dopadají podobnou měrou i na ty, kteří s válkou nemají co do činění; ničí životní prostředí, biodiverzitu a ekosystémy, a to nejen v místě konfliktu, ale i mimo něj. Nejinak je tomu na Ukrajině,“ poznamenal Kolmaš a věnuje se například ničení průmyslových areálů či zanášení vody či půdy těžkými kovy.

„Další škody potom vycházejí ze strategického přemýšlení o přírodě. Vojáci ničí zemi a pálí lesy, aby získali strategickou výhodu, jako tomu bylo třeba ve Vietnamu. Bránící se populace zase odstřeluje mosty, vykopává zákopy, mění toky řek, vyhazuje do povětří ropné vrty či zabíjí zvířata proto, aby útočníka zpomalila, získala lepší strategické umístění nebo zamezila nepřátelům získávat suroviny,“ uvádí Kolmaš. Moderní války pak podle něj značně negativně dopadají i na biodiverzitu.“

Ukrajina je v tuto chvíli pod vytrvalým ruským ostřelováním. Obrovské množství škod na přírodě již ovšem bylo vykonáno. Rusové první fázi svého ostřelování mířili na průmyslovou a vojenskou infrastrukturu země. Zničili sklady munice v Žitomiru či Kalynivce, bombardovali letiště a jejich zásobárny paliva v Hostomelu, Čuhujivu, Melitopolu a jinde. Tyto útoky ničily nejen instrakturu, ale zásadně znečistily vzduch, půdu i lidské příbytky. Sloupy kouře plného jedovatých plynů a pevných částic zasáhly rezidenční čtvrti a na dekády dopředu zanesly půdu i vodu v okolí,“ zmiňuje také Kolmaš a hovoří i o Černobylu či jaderné elektrárně v Záporoží.

„Čím déle bude válka trvat, tím budou tyto dopady horší. Je navíc pravděpodobné, že se ruské útoky budou časem stupňovat a budou čím dál méně mířit na strategické a vojenské cíle – ať už kvůli hrdinské ukrajinské reakci či Putinovým taktickým chybám. Je sice pravda, že válka může přinést i některé pozitivní efekty – populace některých zvířat (zejména ryb) za některých válek rostla, vegetace a zvířata si nakonec našla cestu i do lidem nepřístupných či zničených oblastí (demilitarizovaná zóna v Koreji), a některá zvířata (například vlci) se dokonce přizpůsobila i válečnému lomozu a hluku. Nicméně celkové dopady nejen na Ukrajinu, ale na celý svět budou drastické. V krátkodobém horizontu povedou k radikálnímu zvýšení vypouštění skleníkových plynů, opět se nastartují vypínané jaderné elektrárny, ruské rakety zničí další kilometry čtvereční ukrajinské půdy a oslabené vlády budou mít ochranu přírody jako poslední prioritu,“ zakončil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zabili jste 20 milionů lidí. „Děkujeme, doktore Fauci,“ odkrývá film tajnosti covidu

8:00 Zabili jste 20 milionů lidí. „Děkujeme, doktore Fauci,“ odkrývá film tajnosti covidu

Kde se vzalo tvrzení, že je laboratorní původ covidu-19 „jasnou dezinformací“? Na tuto otázku se roz…