Nejvyšší správní soud v rozhodnutí tvrdí, že se v roce 1935 z tehdejší mešity stalo muzeum protiprávně. Rozhodnutí přišlo po stížnosti sdružení Asociace pro ochranu náboženských základů, historických monumentů a životního prostředí. To tvrdilo, že rozhodnutí ministerské rady z roku 1934, které v rámci sekulárních reforem zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka změnilo mešitu na muzeum, bylo protiprávní.
Plány na případnou přeměnu budovy z 6. století, která je od roku 1985 na seznamu světového dědictví UNESCO, ještě nemusí být zcela jasné, vzbudily totiž velmi silnou vlnu kritiky, k níž se přidaly například Spojené státy nebo představitelé pravoslavné církve.
Organizace OSN upozornila, že chrám je na jejím seznamu evidován jakožto muzeum a že Ankara proto musí zajistit, aby zůstala „zachována výjimečná univerzální hodnota“ místa. Jakékoli změny musí turecká vláda organizaci OSN předem nahlásit.
Turkey: Court strikes down Hagia Sophia museum decree https://t.co/98yHDEakOY pic.twitter.com/pwOwqGmLV7
— ANADOLU AGENCY (ENG) (@anadoluagency) July 10, 2020
„Otevření chrámu Hagia Sofia modlitbám nebude bránit návštěvám turistů v této památce,“ hájí se mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin s tím, že i další mešity jsou dál otevřené návštěvníkům i věřícím zároveň.
O konečném rozhodnutí může být jasno již dnes večer, Erdogan dnes totiž chystá vystoupit s projevem, v němž rozhodnutí soudu okomentuje.
Chrám, uvnitř kterého byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí tehdejší Konstantinopole Osmany v roce 1453.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak