Podle ministra Chovance přetrvává v Evropě jedenn problém: Řecko a Itálie si nechtějí plnit své povinnosti. „Dám vám příklad od jednoho našeho policisty ve Slovinsku. Ve Slovinsku zadrželi Iráčana, měl u sebe irácký pas, ale zároveň měl u sebe papír z Řecka, kde měl uvedeno, že je Syřan. My jsme se ho ptali jak je to možné. On nám prozradil, že po něm ten pas v Řecku ani nechtěli. To musí skončit,“ udeřil šéf resortu vnitra.
Nálada v EU se ale mění, takže ministr věří, že se změní i celková situace. Hotspoty musí podle Řecka fungovat jako detenční zařízení. Ten, kdo nebude zaregistrován, nesmí být ze zařízení puštěn.
Gazdík vládu pochválil za přístup ke krizi, ale obratem konstatoval že by měla být ještě tvrdší. Měla by apelovat na užší spolupráci V4 a užší spolupráci EU. „My si také musíme nastavit hranici solidarity,“ poznamenal Gazdík nesmlouvavě. „Když se mi zželí jednoho bezdomovce a vezmu si ho domů, pravděpodobně to mou rodinu částečně omezí. Když si vezmu ty bezdomovce tři nebo čtyři, byl by to větší problém. A pokud bych si vzal domů všechny bezdomovce z Prahy, tak bych se pravděpodobně sám stal bezdomovcem,“ shrnul svůj pohled místopředseda Sněmovny Gazdík. Pokud toto neuděláme, budou nám po Evropě pochodovat tisíce neregistrovaných lidí, kteří mohou představovat riziko.
Chovanec dal Gazdíkovi jasně za pravdu. „Pokud to nevyřešíme standardní demokratickou cestou, tak nám Evropa zhnědne,“ varoval Chovanec. „No, jestli už nezhnědla, nebo nehnědne,“ kontroval moderátor Moravec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp