Jiří Pehe podporoval Clintonovou, ale rychle se vzpamatoval. Zde sepsal obsáhlé vysvětlení, proč vyhrál Trump

09.11.2016 22:17 | Zprávy

Politolog Jiří Pehe poslal v komentáři pro Český rozhlas vzkaz Donaldu Trumpovi. Tento muž prý sice vyhrál volby, ale brzy narazí na meze, které správně klade americký politický systém prezidentovi do cesty. Trump je podle Jiřího Pehe sebestředný a velikášský, což se může negativně projevit v mezinárodní politice, ale politolog doufá, že ho americký demokratický systém zbrzdí i v této oblasti. Jinak by mohlo být hodně zle.

Jiří Pehe podporoval Clintonovou, ale rychle se vzpamatoval. Zde sepsal obsáhlé vysvětlení, proč vyhrál Trump
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Donald Trump prý nikdy nedokáže splnit všechno to, co slíbil. „Trump též poměrně rychle narazí na reálné možnosti uskutečnění svých slibů, které plnými hrstmi rozdával ve volební kampani.“

V globalizovaném světě prý Trump nedokáže vrátit často probíraná pracovní místa v tradičních průmyslových odvětvích, která z USA postupně zmizela. Trump taktéž zřejmě nedokáže donutit Mexiko, aby postavilo na vlastní náklady velkou hraniční zeď, která by zastavila ilegální migraci do USA. Nakonec prý Trump nedokáže zastavit ani trend tolerance k menšinám ve Spojených státech. Ve většině svých klíčových předvolebních slibů tedy Trump pohoří. Alespoň podle Jiřího Pehe.

Celý komentář naleznete zde

Na limity amerického politického systému Trump narazí i v zahraniční politice.

„Jeho představy byly značně mlhavé, přičemž se z nich vynořovala především záliba v silných, ne vždy demokratických vůdcích jiných zemí. Až se ale Trump plně seznámí se složitostmi americké bezpečnostní a zahraničněpolitické mašinérie, nejspíš rychle zjistí, že setrvačnost amerického systému je právě v těchto oblastech natolik velká, že zásadní změny nebudou možné. Největší riziko přitom v zahraniční politice souvisí s Trumpovou sebestředností a velikášstvím, které dokázal nakonec doma úspěšně prodat svým voličům jako rozhodnost a nekompromisnost vůči zaběhnutému systému. V zahraniční politice nejmocnější země světa ovšem žádné zkraty a nadřazování osobních ambicí celku ale nejsou příliš možné, protože by to mohlo vést ke globálnímu konfliktu,“ varoval politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly to západní zbraně. Nově se shodli Rusové i Ukrajinci

13:50 Byly to západní zbraně. Nově se shodli Rusové i Ukrajinci

Ukrajinské síly zaútočily na logistické centrum ve městě Karačev s použitím amerických střel ATACMS.…