Sarrazin se ve své knize opíral o zkušenosti, které nabyl jako vysoký úředník na spolkovém ministerstvu financí a ve funkci senátora v Berlíně.
„Sarrazin jako první v Německu poukázal na neúspěšnou integraci migrantů vyznávajících muslimské náboženství a analyzoval její příčiny. Všiml si, že muslimské imigranty ve všech evropských zemích charakterizují následující vlastnosti: podprůměrná integrace do pracovního trhu, nadprůměrná závislost na sociálních dávkách, podprůměrná účast na vzdělávání (zejména žen), nadprůměrná porodnost (vyšší než v zemích odkud přišli), tendence k vytváření ghett, nadprůměrná religiozita s příklonem k fundamentalistickým směrům islámu a nadprůměrná kriminalita,“ uvádí Bašta. A všímá si také toho, že Sarrazin spatřoval nejnebezpečnější moment v postupném šíření islamismu.
Sarrazinovi tak vadilo prohlášení tehdejšího ministerského předsedy Erdogana v Turecku, jenž v roce 2008 prohlásil, že neexistují islám a islamismus. „Existuje jen jeden islám. Kdo říká něco jiného, uráží islám,“ řekl tehdy. A Sarrazin dle Bašty tak upozornil na to, že za vlády premiéra Erdogana docházelo k postupné reislamizaci dosud sekulárního Turecka. „A varoval před dopady, které to bude mít na integraci asi sedmi milionů Turků žijících v Německu,“ podotkl Bašta se vzpomínkou na Erdoganova slova, kdy v roce 2008 v Kolíně nad Rýnem uvedl, že turecké migranty považuje za svůj islamistický výsadek v Evropské unii.
Původní text ZDE
„Rozumím vaší senzibilitě, jíž projevujete vůči asimilaci, velmi dobře. Nikdo od vás nemůže očekávat, že se asimilaci podrobíte. Neboť asimilace je zločin proti lidskosti,“ řekl tehdy Erdogan.
„Z dnešního pohledu je také mimořádně zajímavé, že již před lety předáci německých muslimských obcí se vehementně snažili o další přistěhování svých souvěrců. Sarrazin to nazývá ‚vítací kultura‘ a navrhoval, aby to byl trestný čin. Inu, psal to jako ekonom, a nejspíš ani v horečnatých snech by jej nenapadlo, že se z toho za pár let stane oficiální německá politika,“ uzavřel Bašta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef