„Já si myslím, že strana, která není vítězem voleb, hlásila vítězi voleb: my jsme tady prosím pěkně, pozvěte nás k jednání. Ze strany hnutí ANO nepadla ani věta, jak si hnutí ANO představuje sestavení většinové vlády nebo jaké představy máme my... V minulosti tady byla zvyklost, že pověřený premiér měl nějakou představu o většinové vládě a počítat rovnou na první pokus s menšinovou vládou, to nepovažuji za dobrou práci vítěze voleb,“ rýpl si Jurečka.
„Každý máme svou hrdost a důstojnost,“ doplnil k tématu Jurečka. „Ego,“ zasmála se moderátorka Světlana Witowská. Jurečka však oponoval, že nejde o ego. Lidovci podle něj vysílali určité signály, že by byli za určitých okolností ochotní jednat o vládě, protože by do jisté míry dávalo smysl pokračovat na současném koaličním půdorysu. Česká republika měla ve své historii jen tři vlády, které dokončily celé čtyři roky vládnutí. Zkušenost ale ukazuje, že v obcích a městech jsou úspěšní ti starostové, kteří vládnou třeba dvě, tři i čtyři volební období.
Když se jednou lidovci zeptali Babiše, jak získá podporu pro svou menšinovou vládu, dopadlo to zvláštně. „My jsme se ho zeptali, on se pousmál a řekl: No, já spoléhám na tradiční strany,“ uvedl Jurečka. Šéf hnutí ANO možná spoléhá na tradiční strany, ale pokud tomu tak je, přistupuje k nim poněkud zvláštně. Pokud stojí o podporu menšinové vlády, měl by o svém programovém prohlášení vyjednávat se stranami, od kterých chce podporu. Babiš na to však jde jinak. On připravil programové prohlášení, to hodlá jednotlivým stranám položit na stůl a chce jim říct: Berte, nebo nechte být. „Takové vyjednávání také nepovažuji za vhodné,“ podotkl Jurečka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp