První vzpomínkové setkání se koná od 15:00 v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí, akci pořádá Společnost přátel České Bible a Církev československá husitská.
V 17:00 si hrůzné sebeupálení studenta filozofické fakulty, které ale vyvolalo řadu akcí proti tehdejšímu režimu, připomenou před fakultou nejvyšší představitelé Univerzity Karlovy. Na fakultě se poté bude prezentovat web janpalach.cz, který se letos rozšířil o ruskou, italskou a tibetskou jazykovou mutaci. Na programu je také vernisáž výstavy o živých pochodních, tedy lidech, kteří zvolili sebeupálení jako formu politického protestu. Večer završí promítání nové verze úspěšného filmu Hořící keř režisérky Agnieszky Holland pojednávajícího právě o případu Jana Palacha.
Od 18:30 pořádá vzpomínkové setkání také Museum Kampa, které společně s občanským sdružením Symposion a činohrou Národního divadla chystá dramatické čtení, filmový dokument a hudební improvizace.
Palach se zapálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí, na následky popálenin pak zemřel 19. ledna. Palachův pohřeb 25. ledna se stal velkou demonstrací proti okupaci ze srpna 1968. V lednu 1989 se staly připomínkové akce k Palachově sebevraždě novým ohniskem nepokojů a společenských protestů proti tehdejší komunistické nadvládě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk