Kardinál Duka vysvětloval, proč šel na večeři s čínským prezidentem

02.04.2016 18:53 | Zprávy

Kardinál Dominik Duka na blogu Aktuálně.cz vysvětlil, proč se zúčastnil večeře s čínským komunistickým prezidentem Si Ťin-pchingem a proč ho v dopise vyzval k tomu, aby respektoval lidská práva ve vlastní zemi. Čínské křesťany totiž čínští komunisté pronásledovali ještě krutěji než čeští komunisté naše věřící. Máme prý s Čínou společného více, než by se mohlo na první pohled zdát.

Kardinál Duka vysvětloval, proč šel na večeři s čínským prezidentem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka a prezident Miloš Zeman

Čína je pro nás zemí vzdálenou a tak trochu tajemnou. Žije tam více než miliarda lidí a my často netušíme, jak přemýšlejí a které hodnoty jsou pro ně důležité. Přesto bychom podle Duky neměli zapomínat, že v této zemi žije mnoho  křesťanů, ať už katolíků či evangelíků. Nejde o nijak malé číslo. Podle Duky v zemi žije na 100 milionů křesťanů. A jejich biskupové jsou v Číně často nuceni pracovat v ilegalitě.

„Podobně jako v naší zemi od 50. let komunistický režim respektoval a jednal pouze s organizací Mírového hnutí katolického duchovenstva, tak v Číně byl vytvořen Všečínský mírový výbor katolíků, který byl zakládán za asistence členů zmíněného československého hnutí. Ve víru kulturní revoluce se ve vězení a koncentračních táborech ocitli kněží i obyčejní věřící. V tomto víru se ocitl také otec současného prezidenta i on sám,“ píše Duka.

Celý komentář naleznete zde.

Nemluvě už o tom, že pronásledování křesťanských věřících bylo od počátků komunistické vlády v zemi mnohem krutější než za komunistů v Československu. A jako věřícímu nemůže být Dukovi osud čínských bratrů a sester ve víře lhostejný. Svou účastí na večeři s čínským prezidentem chtěl tak kardinál demonstrovat, že věřící i církve jsou nedílnou součástí svobodné společnosti a jako takové je třeba je respektovat.

„Kromě jiného byla moje přítomnost také příležitostí předat čínskému prezidentovi knihu s ilustracemi Bohuslava Reynka, které byly součástí výstavy České republiky v Pekingu. Výstavu Reynkových kreseb tehdy odmítal čínský ministr kultury. Poukazoval na náboženskou tematiku, která mu vadila. Po dlouhém a vytrvalém jednání však ustoupil a scénář výstavy přijal tak, jak byl navržen českou stranou. Výstava měla fenomenální úspěch, za pouhých 14 dní ji navštívilo 58 000 zájemců,“ pochvaluje si Duka.

Snad návštěva Si Ťin-pchinga napomůže tomu, že se čínští křesťané dočkají stejných práv, jakým se těší křesťané ve vyspělých zemích. Neměli bychom přitom zapomínat na to, že na dvoře čínských císařů působili i čeští duchovní, například jezuita, matematik a astronom Otec Karel Slavíček. Na jeho hrob položil květiny i prezident Zeman, když navštívil Říši středu. Je tedy patrné, že Čína není Česku tolik vzálená, a měli bychom si poměrů v této zemi všímat. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…