Téma referendum – body pro dobrodruha Zemana?
Pražan Jan Scheinost, který aktivně přispívá ve veřejné skupině Občanská společnost (správcuje ji aktivista a novinář Jakub Pitron), se například odmnívá, že „Miloš Zeman si zatím může povídat, co ho napadne. Se svými kverulantskými a dobrodružnými nápady ohledně referenda o vystoupení z EU a z NATO to ovšem bude mít daleko lehčí, jakmile Sněmovna schválí zákon ministra Dienstbiera o celostátním referendu.“ Podle Scheinosta je EU pro nás jednoznačně prospěšná. „Něčím, oč bychom se měli ze všech sil starat. Pokud by ovšem její více či méně odpovědní představitelé a jejich zdejší podporovatelé nestydatě stavěli svou politiku na tezi ‚opustíš-li mne, zahyneš‘, budou mít problém oni, ne my.“
Desítky reakcí se po prezidentově výroku o setrvání v Unii z důvodu čerpání peněz objevily na jeho oficiálním facebookovém profilu.
„Pane prezidente, vy jste řekl, že jste proti vystoupení z EU, protože nám dává miliardy korun. To je pravda, v průměru jde o zhruba 30 miliard korun ročně. Ale spočítal někdo, kolik nás stály implementace všech těch hovadin, které Komise nařídila, nařizuje a ještě nařídí?“ vznáší řečnickou otázku Jan Děták a ihned přihazuje další: „Opravdu máme zapotřebí ohýbat hřbet před bruselskými byrokraty pro takovou almužnu? Já jsem přesvědčený, že svoboda a samostatnost má větší cenu, než ušmudlaná miliarda eur, kterou nám při každé příležitosti vyčítají!“
Uživateli s nickem Arizona Jerry je líto, že by prezident ve přích o smysluplnosti Czexitu volil setrvání v Evropské unii. „Ale vidíme, o kolik je korektnější než lump Sobotka, který protizákonně referendum potlačuje,“ nachází na nesouhlasném stanovisku i tak cosi pozitivního. „Já jsem sice volil Schwarzenberga, ale teď vím, jak jsem se mýlil,“ jednoduše shnuje bez další dávky vysvětlování Pavel Pulda.
Mezi zastánce Zemanova postoje patří i John Hunter. I on současně s přitakáním hlavě státu dává na frak vládě, která nechce občanům „povolit uzdu“ možností rozhodovat o občanských záležitostech formou referenda: „Souhlasím s panem prezidentem, děkuji, že stojíte za občany, a ne jako naše vláda proti občanům. Doufám, že referendum se podaří.“
Jsme my Češi normální? Evropský „řiťolez“ a snílek zapomněl na třináctku
Najdou se i vtipálci – Vladimír Nečas: „Referendum o vystoupení Zemana z České republiky?“ Promptně reaguje opět zemanovec John Hunter: „Nebo referendum o lepším ušnim a očním.“ Objevují se i další, věcné, byť protichůdné, příspěvky. Jiří Dobruský sestavil tucet pozitiv pro souhlas s prezidentem. Evropská unie má prý tyto přínosy. „1) Ekonomicky – nejsilnější ekonomika světa 2) Lidsky – nejsvobodnější část světa 3) Politicky – nejdemokratičtější celek na světě 3) Kulturně – tisíc let společného vývoje a vzájemného prolínání 4) Sociálně – nejspravedlivější část světa 5) Vojensky – nejsilnější a nejbezpečnější část světa bez válek 6) Monetárně – nejstabilnější silná konvertibilní měna na světě 7) Zdravotně – nejlepší zdravotní péče na světě, nejdelší život 8) Vzdělanostně – nejvzdělanější část světa, nejlepší univerzity 9) Vědecky – nejvíce vědeckých a výzkumných center na světě 10) Bezpečnostně – nejbezpečnější část světa ve dne v noci 11) Nábožensky – pluralitní náboženská svoboda, právo nevěřit 12) Ekologicky – nejpřísnější předpisy na ochranu přírody. A přesto existuje 5 milionů Čechů, kteří slepě věří tomu, že odejít z tohoto celku pryč, by znamenalo polepšit si. Je to normální?“
Není překvapivé, že souhlasné reakce jsou ovšem vyváženy ironickými. Tomáš Čibi s řadou úsměvných smajlíků komentuje: „Tak to je teda objektivni hodnoceni EU. Vy jste teda pěkně hluboko vraženej v evropské řiti.“ Mírnější slova k němu směřuje Jaruska Chrtova: „Pane, vy jste snílek...“ Najdou se snaživci o rozšíření dvanáctipoložkového seznamu. Patricio Pumposz Popini například dodává: „Ještě vám tam chybí 13) Budoucnost – zabrání, obsazení a vyvraždění obyvatel a přejmenování z Evropské Unie na Islámskou Unii. Sci-fi? Nemyslím...“
Objevuje se názor nejmladší generace. Filip Žerávek píše: „Mám pocit, že žijete v bublině, ze které nevidíte dál než dva roky vpřed. Víte, vy už tady možná za pár let nebudete, ale my mladí ano, tak byste nám nemuseli kazit život tím, že zrušíte veškeré styky se západem a podobně. Ono vám asi nedochází, jak je pro nás západ důležitý a že z ruských financí dlouho žít nebudeme. Zkuste tu bublinu kolem vás prasknout a otevřete oči. Možná vám potom dojde, že vždy je důležitá mládež, protože ta vytváří budoucnost a je na vás dát nám dost materiálu, pro tvoření. Díky.“
Někteří neřeší, co říká, ale jak. Na grázla po grázlovsku, to jsme my
Ti, kteří sledovali poslední z výroků prezidenta v televizi, hodnotí jeho slovník, způsob vyjadřování, kritici skloňují slova o buranství. Na druhé barikádě jsou ale také silné protiargumenty.
Sofie Jablonická „Všichni vidíte, jak Zeman mluví – má o všem přehled, nic nemá předem napsané, prostě mu to myslí. Vy, co ho pomlouváte, mu nesaháte po kotníky. Koho byste chtěli lepšího? Žádný takový tady není, nebo si myslíte, že takový Horáček by byl lepší? To snad néééé.“ Dáma tak odstartovala další smršť reakcí: Do diskusních vláken totiž zároveň již prosakuje blížící se druhá přímá volba prezidenta země a s tím přetahování o to, zda je, či není lepší Zeman než Horáček nebo snad opět Schwarzenberg a podobně.
„Má o všem přehled – to není žádný argument, to může být tak maximálně subjektivní pocit. Ano, Horáček je z mé strany jednoznačně lepší,“ chytl se hozené rukavice Vojtech Krusbersky a rozšiřuje seznam: „Nicméně na vaši otázku, kdo by byl lepší, tak například: Sedláček, Niedermayer, Telička, Zamrazilová, Halík etc. U všech těchto jmenovaných jsem osobně přesvědčený, že jsou šikovnější jak profesně, tak lidsky. Nicméně naštěstí tu máme demokracii a můžeme si každý vybrat. Bohužel když použiváte tyto argumenty, tak se těžce reaguje, protože mají vypovídající hodnotu jen z vašeho pohledu. Když budete konkretnější, tak se o tom dá bavit. Například řeknete: líbí se mi jeho postoje smérem k uprchlické krizi, tak to beru. Sice na to mám jiný názor, ale chápu vás.“
Zejména jménem „Halík“ ale i tento zřejmě korektní diskutér některé spoluobčany rozpálil do běla. Pavka Astl z Kostelce nad Labem kroutí hlavou zejména nad posledně jmenovaným: „Halík, který tvrdí, že všeobecné referendum je zlo a cesta do pekel, který by bral asi raději inkvizici. Jo, jo, Láskopravdaři umějí zahrát lidumily, jsou stejný jako bolševici, jenže ti to dělali ve jménu ‚většiny‘, zatímco Láskopravdaři to dělaj jen pro sebe.“
Vojtech Krusbersky svůj názor na Halíka hájí: „Není zastáncem referenda z jednoduchého důvodu, že to nepatří do parlamentní demokracie. To neznamená, že si myslí, že lidi jsou hlupáci... (…) Mě by fakt zajímalo, jakou by pro nás mělo výhodu vystoupit z EU. Jako investičnímu bankéři mi to pořád není jasné ani ekonomicky ani politicky.“ Odpovědi se mu dostane, a to od Vlastimila Hodina: „Moje motivace vystoupit z EU bude asi trochu jiná než těchto vymaštěnců. Ale na ekonomické výhody tu nemusí být EU. Na to stačí obyčejné smlouvy.“
„Blekota“ Havel, kleptoman Klaus...
Někteří se zpátky chytají zmínky o „nej“ jméně pro novou hlavu státu v souvislosti s úrovní slovního vyjadřování potenciálního kandidáta.
„No nechtěl bych videt, jaký slovník by měl Schlafenberg, kdyby se nedej bože dostal na prezidentskou pozici. Ten by zaprvé k obycejnym lidem ani nepromlouval (plebs), ale kdyby... tak by mu myslim nerozuměli pořádně ani vlastní lidé, hlavně že by mluvil jako ‚inteligent‘...“ uvedl Francesco Frank. Filip Žerávek se jal knížete obhajovat: „Máte tyto vaše názory něčím podloženy, jezdíte často na Orlík? Možná pan Schwarzenberg neumí dobře česky, ale má nějakou výchovu, tudíž se alespoň umí chovat. A pro vaši informaci má už od narození české občanství.(...) Nemám rád, když si někdo myslí, že napíše tu největší krávovinu a pak mu to všichni sežerou.“
Francesco Frank se mimo jiné zamýšlí nad důvody obliby současného prezidenta. „Podívej se na jeho popularitu u normálnich lidí. Většina lidu ho má v oblibě – asi nám to jeho strašné chování vyhovuje. A nejspíše to bude tím, že na hrubý pytel patří hrubá zaplata – čili na grázla po grázlovsku, to my víme, a proto ho za to obdivujeme a máme moc rádi – našeho pana prezidenta – Miloše Zemana.“
Jak jde o srovnání prezidentů, nezapomenou někteří zabrousit do historie a skloňovat také Václava Havla a exprezidenta Klause.
„Klaus nebyl žádný prezident, byl to obyčejný zloděj, rozvraceč republiky a kleptoman,“ míní Adam Kahuna.
„A co dramatik Havel? Ten byl loutka a po získání restitucí začal na normální lidi kašlat, byl to hloupý alkoholik.Ten pro mě taky nebyl žádný prezident!“ přisazuje Bohumila Lindnerová. „A ještě po něm pojmenují letiště. Katastrofa,“ dodává Zdeňka Straňáková.
Zemanovec Jouda Douda srovnává: „Kalouskovi a ani nikomu podobnému se tak náměstí nepovedlo naplnit, když opominu Havla! Kalousek, aby byl viděn, se cpe na demonstrace! Ale u Havla to bylo z důvodu euforie, u Zemana je to z důvodu zájmu o něj a jeho názory a v tom je ten zásadní rozdíl!“
Velké plus si získává u sympatizantů Zeman tím, že nemluví z papíru a jeho reakce, byť i vulgární, jsou pohotové. „Mluví z hlavy, ne jak bývalý prezident z papíru,“ uvádí například Miroslav Kizek.
„A ještě mu to napsali jeho ‚rádci‘, sám z hlavy by nic nesesmolil. Hlavně blekota Havel neuměl říct souvislou větu a co neměl připravené, na to nebyl schopen odpovědět,“ doplňuje ještě Bohumila Lindnerová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš