Kdo vydělá na zvýšení mezd zaměstnanců Českých drah? Získali jsme velmi pozoruhodné informace

13.12.2016 17:41 | Zprávy

Odborové sdružení železničářů požaduje růst mezd pro zaměstnance Českých drah o pět procent. Jak se zdá, vydělají však nejen zaměstnanci, ale také sociální fond, který sdružení spravuje. ParlamentníListy.cz přinášejí informace, které tato slova podtrhnou.

Kdo vydělá na zvýšení mezd zaměstnanců Českých drah? Získali jsme velmi pozoruhodné informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak ČD

Sociální fond Českých drah financují přímo České dráhy a spravuje ho Odborové sdružení železničářů, které funguje pod zavedenou zkratkou OSŽ. Zcela běžně se do podobných sociálních fondů posílají peníze na základě hospodářského výsledku společnosti. To ale neplatí v tomto případě. Peníze jdou do fondu i ve chvíli, kdy ČD hospodaří se ztrátou. Podle zákona o Českých drahách totiž musí společnost vyplácet do fondu odvody ve výši dvou procent celkového objemu zúčtovaných mezd a náhrad.

Co to znamená? Že v případě zvýšení mezd automaticky narostou také odvody. K čemu takový sociální fond slouží? Zákonná úprava říká, že se používá ve prospěch zaměstnanců k zabezpečení kulturních, sociálních a dalších potřeb. Pro ČD však jde o další nákladovou položku, která navyšuje ztrátu společnosti.

Peníze, které fond získá, mají na starost samotní odboráři. A většina z nich je údajně využívána zejména přes společnost ČD Travel. Ta pak drtivou část prostředků utratí ve společnostech, které spravuje akciová společnost Pacifik, jejímž jediným akcionářem je opět OSŽ. Jde tak v podstatě o uzavřené financování peněz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Pokles reálných mezd

To, že nám klesají reálné mzdy a vůbec klesá naše životní úroveň víme i bez toho, aniž byste nám to jako politici říkali. Mě spíš zajímá, co jako politici děláte proto, aby naše mzdy a životní úroveň byly lepší - vyšší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

4:44 Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Jak se vyrábí dezinformace. Tak pojmenoval aktuální z řady komentářů pro Parl…