Když je na plátně rudý bratr, za to můžeš jít za katr... Jarek Nohavica opět zvedne ze židlí

25.12.2022 15:12 | Ze sítí

Písničkář Jarek Nohavica v pořadu Aby bylo jasno představil svou píseň Zachraňme Vinnetoua. „Kam zmizel ten svět, kdy nám bylo dvanáct let?" ptá se.

Když je na plátně rudý bratr, za to můžeš jít za katr... Jarek Nohavica opět zvedne ze židlí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zpěvák a skladatel Jaromír Nohavica

„Ua, Ua, Ua Zachraňme Vinnetoua! Ui, Ui, Ui. Oni ho zakazují. Kam zmizel ten svět, kdy nám bylo dvanáct let? A my hned u školní brány hráli jsme na indiány. Podmalované měli oči a milovali Nšo-či. Na čele bílou pásku, hlásali jsme bratrství a lásku,“ zpívá, tedy spíše „rapuje“ Nohavica.

„Ua, Ua, Ua Zachraňme Vinnetoua! Ui, Ui, Ui. Oni ho zakazují. Dnes už je všechno jinak, nepustí tě do kina. Když je na plátně rudý bratr, za to můžeš jít i za katr. A není to žádný fake, že na řadu přijde voják Švejk. Po něm vrhnou se i na kocoura Mikeše, zbavit svět od vší veteše,“ dále zpívá Nohavica. A zakončuje: „Ua, Ua, Ua Zachraňme Vinnetoua! Ui, Ui, Ui Oni ho zakazují.“

Reaguje tak zřejmě na informaci, kdy před nedávnem nakladatelství Ravensburger Verlag stáhlo z prodeje knihy o legendárním náčelníkovi Apačů. Vinnetou se znelíbil kvůli zlehčujícím klišé o zacházení s domorodými obyvateli Ameriky a podpoře rasistického folkloru. Toto rozhodnutí vzbudilo vlnu nevole a nesouhlasu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žádní tajemní konspirátoři nejsou, směje se Keller. Zato máme zmateného češtináře ze záložny

20:10 Žádní tajemní konspirátoři nejsou, směje se Keller. Zato máme zmateného češtináře ze záložny

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Horší než konspirace. Tak vypadá dnešní realita podle sociologa a filozofa Ja…