„Smrt George Floyda byla podle všech poznatků s největší pravděpodobností vraždou. Policista si musí být vědom, co se může stát, když někomu klečí na krku devět minut. Jestli to byla rasistická vražda, to opravdu nevím a dozvíme se to zřejmě až u soudu,“ poznamenal mimo jiné Cemper.
Rovnost podle něj nemá být jen na papíře. „A je pravda, že s diskriminací se setkáváme jak v ČR, tak v USA. Přístup ke vzdělání, k bydlení, k práci není stejný. V USA ten boj za rovnost je navíc oproti Evropě opožděný a fakt je, že ne každý tam s principy rovnosti souhlasí,“ dodal.
Cemper následně uvádí i to, že symbol pokleknutí si je mimořádně hloupý. „Pokleknout si znamená někoho o něco prosit, případně ukazovat svou podřízenost. Určitě to není symbol rovnosti,“ míní. Stejně tak považuje za hloupé ničení soch. „Je fajn si připomínat temnou stránku své minulosti, ne ji vandalsky ničit. Tím, že zničím sochu, ničím neprospěji. O historii se má vést debata na školách, v knihovnách, v mediálním prostředí, na sociální síti. Ukázat, že ne vše v minulosti bylo černobílé,“ dodal.
A co dalšího je podle něj hloupé? „Heslo Black Lives Matter považuji za hloupé. Záleží na všech životech,“ zdůraznil. „Těch, co nyní říkají, že ‚All Lives Matter‘, bych se chtěl zeptat: A záleží také na životech uprchlíků v Sýrii, Turecku, na hranici Evropy? Záleží na životech gayů v Rusku? Záleží na životech studentů v Hongkongu? Heslo fajn, obávám se, že to někteří ti daní nemyslí zcela vážně,“ uvedl.
„Nezpochybňuji nerovnost v USA, nezpochybňuji nerovnosti v ČR. Stále je na čem pracovat. Ale změna se má odehrávat diskusí, přesvědčováním, ne ničením majetku. Nechci situaci v USA nebo ČR zlehčovat, ale při těch diskusích o rovnosti zde, vzpomeňme si, jak na tom jsou v Rusku, Saúdské Arábii, v Číně,“ zakončil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef