Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson na Štědrý den oznámili uzavření pobrexitové dohody. Podle Kobzy ještě není co slavit, protože dohodu musí schválit britský i evropský parlament.
„A také neznáme veškeré detaily zhruba dvou tisíc stránek této dohody – i když vše zatím nasvědčuje výraznému vítězství britských vyjednavačů a Británie,“ poznamenal Kobza v komentáři pro server ParlamentníListy.cz.
Evropská unie podle Kobzy vypadá jako poražený hráč, který neuspěl ve své svaté válce proti státu, který se rozhodl EU opustit.
„A tak namísto racionální úvahy a úsilí o dohodu na oboustranně výhodném principu ‚win-win‘, kdy by zůstal zachován rámec svobodné obchodní výměny bez překážek, probíhala několik let spíše zákopová válka vedena na straně EU uraženou ješitností a mentalitou prokurátora a soudce v jedné osobě, který chce udělit obžalovanému co možná nejpřísnější trest,“ pravil Kobza s tím, že Velká Británie navrhovala jeden rozumný kompromis za druhým, ale EU je odmítala.
Kobza v této souvislosti zdůraznil, že Britové trvali na tom, aby mohli podle vlastního uvážení lovit ve svých vodách, což odmítali především Francouzi. Český poslanec pro požadavek Britů vyjádřil pochopení a zdůraznil, že britské námořnictvo je dost silné, aby zabránilo pirátskému rybolovu.
Další spor se vedl o legislativní podporu britských firem. I tady si chtěl podle Kobzy Brusel zachovat vliv. Britský premiér Boris Johnson chtěl uchovat suverenitu své země a žádal o separátní jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, jenže neuspěl.
Kobza má za to, že šlo o další projev arogance EU.
„Což opět dokazuje, že vyjednavači za EU a její vedení nikdy nepreferovali dohodu v zájmu členských států a jejich občanů a vzájemně výhodné budoucí obchodní i jiné vztahy s Británií, ale pouze ideologické a politické principy a předsudky, mocenskou aroganci, nepokryté šikanování a snahu o exemplární vytrestání Británie za odchod z EU. To vše očividně i za cenu enormního poškození zájmů členských států, jejich firem, podnikatelů a obyvatel,“ okomentoval jednání Kobza.
Britský premiér podle českého poslance nelenil a mezitím uzavřel obchodní dohody s Japonskem a s Kanadou. Plánuje se také uzavření dohody s USA. Kobza k tomu však dodal, že je otázka, jak se k takové dohodě bude stavět nově nastupující prezident Joe Biden.
Kobza je přesvědčen, že Česko mělo následovat britského příkladu, opustit EU už dávno a uzavírat vlastní vzájemně výhodné obchody s dalšími zeměmi.
„Jde totiž opět jen a jen o peníze a o moc lidí, kteří nejenže nesplňují požadavky kvalifikace na ‚evropské vládce‘, ale naopak, zosobňují pouze parciální zájmy nátlakových skupin velkých členských států EU. Důkazem toho byla skutečnost, že vyjednávací tým EU se léta na zájmy malých členských zemí vůbec neohlížel,“ uvedl Kobza.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp