Koho bude bolet peněženka. Účet za zbořenou Ukrajinu je tady. Mastný

12.04.2022 14:42 | Zprávy

Magazín The Economist se pustil do úvah, kolik bude stát poválečná obnova poničené Ukrajiny. Již teď jdou odhady do bilionů korun a několikanásobků českého rozpočtu. Týdeník také poukazuje na to, že reálný HDP Ukrajiny byl v roce 2019 menší než při rozpadu Sovětského svazu. Tedy že již tak zadlužená země bude mít problém si finance půjčovat a také je splácet. A dochází k závěru, kdo bude muset peníze poskytnout.

Koho bude bolet peněženka. Účet za zbořenou Ukrajinu je tady. Mastný
Foto: Youtube UATV
Popisek: Poničené ukrajinské město Buča

Válka na Ukrajině pokračuje, západní sankce měly dle médií a politiků ruskou ekonomiku dostat na kolena a způsobit, že si Vladimir Putin nebude moci válku dále dovolit. K tomu zatím nedošlo. Ale časopis The Economist si položil daleko palčivější otázku. Totiž kolik bude stát poválečná obnova Ukrajiny. A kde se na ni vezmou peníze.

Evropské Centrum pro výzkum ekonomické politiky (CEPR) odhaduje celkový účet za obnovu Ukrajiny na 200 až 500 miliard eur. Rozpětí je tedy značné, v českých korunách se dle dnešního kurzu jedná o částku od 4,891 bilionu korun po 12,231 bilionu. Pro zajímavost, příjmy českého státního rozpočtu za rok 2022 mají činit 1,613 bilionu a výdaje 1,893 bilionu. Jak však tento institut podotýká, nebude záležet jen na celkové sumě, ale také jak bude investována. „Pokud dobře, mohlo by to proměnit ekonomiku, která byla doteď v zajetí zájmů oligarchů na otevřenější a dynamičtější,“ uvádí deník.

Vyčíslit škody je velmi těžké. Podle Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomická studia vytvářejí zasažené regiony 29 % veškeré ukrajinské produkce. Spotřeba elektřiny, která vypovídá o ekonomické aktivitě, je oproti loňsku o třetinu nižší. A dle průzkumu centrální banky 30 % firem zastavilo svou výrobu, dalších 45 % ji pak omezilo. Dle Světové banky se HDP Ukrajiny tento rok propadne o 45 %. Dodejme, že HDP Ukrajiny byl již tak velmi nízký a patřil, přepočítáno na jednoho obyvatele, k nejhorším v Evropě.

Ukrajině se zatím dostalo pomoci v řádu 7 miliard dolarů (157,65 miliardy korun), což dle The Economist udržuje ukrajinský rozpočet nad vodou. Zemědělci například obdrželi 20 miliard hřiven (15,26 miliardy korun), aby mohli dále pracovat. Výrobci si pak mohou zažádat o pomoc s relokací na území Ukrajiny. Ukrajinská vláda tvrdí, že i s obsazeným pobřežím se 80 % exportu stále může vyvézt a pracuje na tom, aby mohlo být vyvezeno přes území EU.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…