Autoři studie Watson Institutu na Brown University upozorňují, že v důsledku válek rozpoutaných po 11. září 2001, tedy po teroristickém útoku islamistů na mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku lidé umírali i poté, co války rozpoutané v různých zemích skončily. Umírali z příčin spojených s těmito válkami.
„Nejméně 4,5 milionu lidí zemřelo ve válečné zóně po 11. září,“ píší autoři studie s tím, že lidé umírali v důsledku ekonomických kolapsů a potravinové nejistoty ve válkou zasažených regionech, ničení veřejných služeb včetně zdravotnické infrastruktury, ale také v důsledku poničení životního prostředí a šířících se dalších a dalších vln násilí.
Na tyto dozvuky války doplácí podle studie často děti a mladiství.
„Muži častěji umírají v boji, ale ženy a děti jsou častěji zabíjeny nepřímo. Ti, kteří žijí ve venkovských oblastech, jsou zvláště zranitelní, když se veřejné služby, zejména zdravotní péče, hroutí nebo jsou zničeny,“ upozorňují autoři studie.
Smyslem studie je podle autorů ukázat, jak veliké náklady, především náklady v podobě zmařených lidských životů, si válka žádá, a to i dlouho poté, co v příslušném regionu utichnou děla.
V Sýrii, v Iráku, v Pákistánu, v Libyi i v Jemenu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.