Kolik mrtvých stály americké války? Univerzita našla odpověď

20.05.2023 13:25 | Zprávy

Soukromá Brown University sídlící v USA ve státě Rhode Island uveřejnila studii Watson Institutu mapující dopad válek rozpoutaných po 11. září. Jde o války v Iráku, Afghánistánu, Sýrii či Libyi. Autoři studie hned v úvodu zdůraznili, že odpovědnost za smrt a dlouhodobé následky nepřipisují žádné konkrétní straně či jednotlivci, ale je zřejmé, že se zaměřili např. na země, kde se v konfliktech ve jménu boje proti terorismu angažovaly zejména Spojené státy.

Kolik mrtvých stály americké války? Univerzita našla odpověď
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký dron Predator

Autoři studie Watson Institutu na Brown University upozorňují, že v důsledku válek rozpoutaných po 11. září 2001, tedy po teroristickém útoku islamistů na mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku lidé umírali i poté, co války rozpoutané v různých zemích skončily. Umírali z příčin spojených s těmito válkami.

„Nejméně 4,5 milionu lidí zemřelo ve válečné zóně po 11. září,“ píší autoři studie s tím, že lidé umírali v důsledku ekonomických kolapsů a potravinové nejistoty ve válkou zasažených regionech, ničení veřejných služeb včetně zdravotnické infrastruktury, ale také v důsledku poničení životního prostředí a šířících se dalších a dalších vln násilí.

Na tyto dozvuky války doplácí podle studie často děti a mladiství.

„Muži častěji umírají v boji, ale ženy a děti jsou častěji zabíjeny nepřímo. Ti, kteří žijí ve venkovských oblastech, jsou zvláště zranitelní, když se veřejné služby, zejména zdravotní péče, hroutí nebo jsou zničeny,“ upozorňují autoři studie.

Smyslem studie je podle autorů ukázat, jak veliké náklady, především náklady v podobě zmařených lidských životů, si válka žádá, a to i dlouho poté, co v příslušném regionu utichnou děla.

V Sýrii, v Iráku, v Pákistánu, v Libyi i v Jemenu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kam šlápne noha amíka, tam 100 let tráva neroste!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseginno , 20.05.2023 15:23:07

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…