„Nejkomičtější a zároveň nejtragičtější na celém boji proti ‚dezinfo‘ je to, jak rychle z tohoto tématu vznikla pseudovědecká soft disciplína, která už se – se vší vážností – vyučuje na (některých) univerzitách, jsou na ni navěšeny tučné granty z veřejných i korporátních peněz a už z ní profituje nemalá množina sémantických, mediálních, komunikačních a dalších ‚expertů‘. Ti horlivě analyzují texty, definují narativy, sepisují studie, doporučují opatření a pomalu prorůstají státní byrokracií i mediální sférou,“ poznamenává Zahradil.
„Pokud jde o podobné pseudovědy, vzpomínám, jak v 70. a 80. letech působil v akademické sféře exministr školství F. Kahuda, propagátor psychotroniky a psychoenergetiky, který dokonce řídil Psychoenergetickou laboratoř na pražské VŠCHT. Jeho činnost se nicméně celou dobu pohybovala někde na okraji hlavního proudu, byla tolerována (protože co kdyby…), ale vlastně to nikdo nebral moc vážně. Dnešní šarlatáni a obchodníci s teplou vodou v oboru ‚dezinformací‘ se těší daleko většímu zájmu a respektu, což je zneklidňující. Podobně jako Kahuda zkoumají se smrtelnou vážností ovlivňování údajně tupých davů pomocí tajemných vzorců a magických formulí, jimž porozumí jen znalci. Ve skutečnosti jsou výsledky jejich činnosti spíše adepty na ocenění Bludným balvanem,“ dodal Zahradil ve svém facebookovém příspěvku.
Závěrem se pak ptá, zda se tématu bude věnovat Sisyfos – Český klub skeptiků, bývalý novinář Leoš Kyša či popularizátorka vědy Jelena Lenka Příplatová. „A další – budete se tomu věnovat? Je to pole neorané…“ dodal.
Reagoval tak na příspěvek Společnost pro obranu svobody projevu. „Umí zjistit informace, o kterých většina lidstva nemá ani tušení. A dokonce předvídat, co se stane.“ Tak psala ještě nedávno česká média o podnikateli Františku Vrabelovi, zakladateli firmy Semantic Visions. Do obecného povědomí se tento kontroverzní podnikatel dostal tím, že politikům i veřejnosti prodával analýzy budoucnosti, v nichž nafukoval dezinformační nebezpečí. „Na rozdíl od tradičních odborníků v oboru spoléhajících na skleněnou kouli a kávovou sedlinu vsadil na moderní technologie,“ zmiňuje společnost.
„A snad proto se mu dařilo plout na vlně mediálního zájmu. Stejně jako populární Jolanda měl i František Vrábel své věrné publikum. Historkám o tom, jak jeho algoritmus neúnavně projíždí tisíce webových stránek v desítkách jazyků, aby v nich pomocí bájné sémantické analýzy detekoval společenská i obchodní rizika, s posvátnou úctou naslouchali novináři i politici. Přestože jeho tvrzení nešla ověřit a většina jeho predikcí se nikdy nenaplnila, léta platil za odborníka, jehož erudici si nikdo netroufal zpochybnit. Mainstream komentuje vzestup a pád obchodníka s dezinfo deštěm Františka Vrabela. A nevynecháme ani další ‚bojovníky‘: levotočivé CeMprum pro hybridní pomluvy a propagandistu Šlajcha, který má překvapivě blízko k Janu Konvalinkovi,“ zakončila Společnost.
I v diskusi pod příspěvkem přichází Zahradil se svými připomínkami.
„Připomíná mi to všechny ty woke obory, které se rozlezly napřed po západním univerzitním prostředí, aby pak dorazily i k nám, v nichž se tituly udělují za diplomky a habilitace s neuvěřitelnými názvy,“ napsal mimo jiné a poukázal například na informaci o tom, že Centrum Václava Moravce dostane od Google milion na boj s dezinformacemi. „Jeden z příkladů řečeného,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.