„Pokud půjdeme cestou digitalizace, můžeme hodně ulevit naší planetě. Například místo velkého cestování budeme využívat videokonference, místo lidí budou obíhat data. Je ale vždy potřeba mít na paměti bezpečí digitalizace,“ říká Jelínek v rozhovoru pro XTV.
Digitalizace podle něj přináší nebezpečí příliš mnoha informací a zbytečné složitosti. „Já pamatuji, když v 80. letech začínaly počítače, že místo papírování se vše začalo zadávat do tabulek a programů v počítači. A ty tabulky obsahují spoustu informací, které nejsou potřeba, ale jelikož se tam vejdou, tak tam jsou. Je tam toho zbytečně moc a trochu se tím lidi znechutili a tu digitalizaci odmítají,“ vypráví Jelínek.
Nebezpečí podle něj samozřejmě plyne z trestné činnosti v rámci digitalizace, jako jsou třeba nedávné útoky na nemocnice. „U těch nemocnic šlo bohužel také o lidské selhání, protože došlo k otevření podvodných zavirovaných e-mailů. Tam ve skutečnosti nešlo o nějaký hackerský útok jako z amerického filmu,“ vysvětluje Jelínek, že šlo o e-maily, které se tvářily jako faktury.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma