K osmdesátému výročí konce operace Anthropoid natočila Iniciativa A. ve spolupráci se známými historiky a spisovateli Jaroslavem Čvančarou a Vlastislavem Janíkem snímek, který dokumentuje závěrečnou přestřelku v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Dokumentem provází elitní policejní instruktor Pavel Černý, který opravuje některé omyly, které se o bitvě mezi parašutisty a nacistickými silami tradují.
Do kostela, kde se parašutisté ukrývali, vtrhlo komando složené z příslušníků pražského gestapa a příslušníků Waffen SS ve 4.15 ráno. Plány na obklíčení a uzavření okolí však vznikly o dvě hodiny dříve, kdy byl velitel akce insturován K. H. Frankem. Do kostela se gestapo a SS dostali vchodem do kanceláří pravoslavné církve a skrz ně pak do chrámové lodi, kde na ně parašutisté zahájili palbu a hodili na ně první bombu, která zapálila záclony a obrazy.
Černý vyvracel první omyl, totiž že parašutisté měli v kostele britské samopaly Sten, které se objevují ve filmech, ani samopaly Thompson, které parašutistům dala do ruky americká produkce a rozhodně pak parašutisté neměli kulomety a ani pušky Enfield. A ani tarasnice, kterou měl v rukou Josef Abrhám ve filmu Operace Daybreak. Kromě toho, ani zásoba střeliva v kostele neodpovídá tomu, jak je přestřelka prezentována. „To by si tam museli přivézt několika náklaďáky,“ odhadl, kolik by nábojů muselo být, aby se přestřelka podobala adaptacím. Počet nábojů se podle jeho odhadů pohyboval v řádu desítek, což limitovalo, jaký odpor mohli více než stonásobné přesile klást. V tom se s Černým shodoval i historik Jaroslav Čvančara, který uvedl, že přesný počet nábojů neznáme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas