V horní komoře dominuje postoj, aby smlouva o přátelství s Ruskem byla zrušena. „Po tom, co se teď odehrálo, nemá smysl, aby taková smlouva fungovala. Jestliže jsme ze strany Ruska byli zařazeni na seznam největších nepřátel, tak nedává smysl, abychom nyní pokračovali v česko-ruském přátelství,“ říká senátor Marek Hilšer.
Podobně hovoří i předseda klubu STAN v Senátu Petr Holeček. „Když vidím před sebou vybuchlé muniční sklady ve Vrběticích, tak si myslím, že smlouva nemá v dnešní době nějaký význam. Není naplňována a je jednostranně porušována ze strany Ruska,“ říká Holeček.
Předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer uvedl, že dvacáté století je plné příkladů, kdy některé smlouvy o přátelství a spolupráci přestaly být výhodné proto, že na druhé straně začal režim, který chtěl zničit demokratické a svobodné státy.
„Sundejme si, prosím, růžové brýle. Jsme v situaci, kdy na našem území operovala armáda Ruské federace a způsobila takové škody, že lidské oběti a odškodnění, o kterých mluvíme dodnes, nebyly nějakým způsobem vzaty na vědomí. To je skandál,“ prohlásil Fischer.
Zrušení smlouvy požadují také někteří poslanci. Sněmovna nakonec jako celek požádala, aby vláda „nově nastavila vztahy s Ruskou federací“.
„Nechtěli jsme přímo specifikovat požadavky typu vypovězení smlouvy. To, že má vláda nově nastavit vztahy, jí dává volnější možnost rozhodnout se pro konkrétní kroky,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Původní zdroj ZDE
Smlouva je podle některých už zastaralá a prázdná. „Byl bych pro vypovězení. Následně se můžeme bavit o nějakém novém uspořádání vztahů,“ sdělil poslanec Jan Lipavský, který je u Pirátů hlavním odborníkem na zahraniční vztahy a bezpečnost.
„Vzhledem k tomu, jak se k nám Rusko dlouhodobě chová, si myslím, že je naprosto v pořádku v tuto chvíli smlouvu vypovědět. Což neznamená, že bychom se měli tvářit jako by Rusko neexistovalo,“ vyslovila svůj názor poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová zakladatelka platformy Přátelé svobodného Ruska.
Proti vypovězení smlouvy se staví ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. „Osobně jsem proti vypovídání jakýchkoliv mezinárodních smluv, pokud nejsou v přímém rozporu se zájmy státu. A tato smlouva určitě není ten případ,“ uvedl Jindrák. Smlouva podle něj především poskytuje právní rámec pro česko-ruské vztahy a mimo jiné obsahuje reflexi roku 1968.
Impulz ze Senátu vyšel a teď je podle něj na Ministerstvu zahraničí a na vládě, jak budou s tímto impulzem nakládat. „Oni připravují zahraniční smlouvy a jednají se zahraničními partnery o takových smlouvách,“ dodal předseda senátního klubu STAN Petr Holeček.
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na tyto hlasy reagoval, že „vzhledem k aktuální citlivosti otázek česko-ruských vztahů zatím nebude uvedenou záležitost komentovat“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab