Konspirátor Semín, řádil Minář z Václaváku. Teď dostal kandidát SPD nejvíc hlasů ze všech kandidátů Rady ČTK...

05.06.2019 21:31 | Zprávy

Sněmovna v dnešním prvním kole tajné volby nezvolila nikoho ze čtyř kandidátů na dvě místa v Radě České tiskové kanceláře, která se uvolní 20. června. Nejvíce hlasů získal činovník spolku Akce D.O.S.T Michal Semín navržený SPD. Do druhého kola spolu s ním postoupili nominanti ANO David Soukup, ODS Tomáš Mrázek a Pirátů a KDU-ČSL Josef Šlerka. Kdy se bude opět volit, zatím není jasné.

Konspirátor Semín, řádil Minář z Václaváku. Teď dostal kandidát SPD nejvíc hlasů ze všech kandidátů Rady ČTK...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Semín

K úspěšné kandidatuře bylo nutných 89 hlasů. Semín jich získal 83, o jeden hlas méně pak obdržel zastupitel hnutí ANO v Praze 3 Soukup. Ředitele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josefa Šlerku volilo 72 poslanců a bývalého předsedu rady Mrázka 36 poslanců. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Sněmovna vybírá členy rady za předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), jimž pětiletý mandát končí.

Piráti Tomáš Martínek a Olga Richterová a také předseda KDU-ČSL Marek Výborný před volbou označili Šlerku za nezávislého odborníka. „A přesně to je třeba, aby bylo udrženo v radě veřejnoprávního média, tak zásadního média, jako je Česká tisková kancelář,“ řekl Výborný. Martínek podotkl, že Piráti mají podle poměrného klíče nárok nominovat do rady jednoho kandidáta. Pokud by poslanci ANO a SPD měli respektovat výsledky voleb, jak často deklarují, měli by volit Šlerku, uvedl.

Richterová a občanští demokraté Martin Kupka a Zbyněk Stanjura poukazovali na některé Semínovy texty a výroky. Richterová v souvislosti s nimi nařkla Semína ze šíření nenávisti a Stanjura mluvil o spikleneckých teoriích. Předseda poslanců SPD Radim Fiala naopak citoval na Semínovu obhajobu z jeho životopisu na internetové Wikipedii.

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá na rozdíl od Českého rozhlasu a České televize koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…