Kontroverznímu ruskému umělci Pavlenskému odebrali cenu Václava Havla

08.07.2016 21:06 | Zprávy

Newyorská nadace Human Rights Foundation (HRF) odebrala ruskému umělci letošní cenu Václava Havla pro kreativní disent, kterou uděluje od roku 2012. Pjotr Pavlenskij totiž peněžní odměnu spojenou s oceněním hodlal věnovat na obhajobu záškodníků z ruského Dálného východu, odsouzených ruskou justicí za násilné zločiny. Stanice BBC o odebrání ceny referovala na svém ruskojazyčném webu jako o „jedinečné události“.

Kontroverznímu ruskému umělci Pavlenskému odebrali cenu Václava Havla
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na setkání s prezidentem Zemanem si vzali někteří lidé placky s podobiznou Václava Havla

Cenu pojmenovanou po posledním československém a prvním českém prezidentovi, který stál v čele HRF po tři roky před svou smrtí, letos kromě Pavlenského získaly íránská kreslířka komiksů, která strávila rok za mřížemi, a uzbecká fotoreportérka, která se znelíbila režimu v Taškentu dokumentací života na uzbeckém venkově. Na trojici nositelů ceny připadlo 350 000 norských korun (přibližně milion Kč). Českým čtenářům zprávu přinesla ČTK.

Pavlenskij, proslulý z minulosti několika skandálními uměleckými akcemi v Moskvě a Petrohradě, loni v listopadu v přítomnosti novinářů zapálil dveře sídla ruské tajné služby na moskevském náměstí Lubjanka. Minulý měsíc byl za to odsouzen k pokutě a k nápravě škody.

Havlovo nenásilné dědictví

HRF potvrdila BBC, že Pavlenskému odebírá cenu, protože „Havlovu nenásilnému a tvůrčímu dědictví“ by odporoval umělcův záměr věnovat peněžní prémii na obhajobu skupiny označované médii za „přímořské partyzány“. Sám umělec vysvětloval, že chtěl obstarat právní pomoc odpůrcům ruského režimu, kteří mají strávit až čtvrt století za mřížemi.

„Partyzáni“ začali v Přímořském kraji přepadat policisty v roce 2009, aby si opatřili zbraně, neprůstřelné vesty a uniformy. Při zatýkání bylo několik členů skupiny zabito, ostatní soud odsoudil za banditismus a vraždy.

Rozhodnutí odebrat Pavlenskému cenu vyvolalo mezi ruskými intelektuály smíšené reakce. Jedni tvrdí, že podle stejných kritérií by měl o všechny ceny přijít i akademik Andrej Sacharov, protože se snažil zajistit obhajobu i teroristům obviněným z výbuchu v moskevském metru, druzí naopak pokládají tento krok za logický, protože by Havel peníze za advokáty násilníků neutrácel. A jiní připomínají, že se ceny neodebírají zpětně, přece ani Barack Obama, ani Jásir Arafat či Jicchak Rabin nepřišli o Nobelovu cenu míru, přestože žádný mír nezařídili. A sám Václav Havel by po takové ostudě nejspíše odebral nadaci právo udělovat cenu s jeho jménem, tvrdí někteří.

Předloni Havlovu cenu za kreativní protest získaly ruské punkerky ze skupiny Pussy Riot

BBC připomněla, že ani Havel, ani Mahátma Gándhí či Andrej Sacharov neodmítali násilí za všech okolností. Kupříkladu Havel podpořil americký vpád do Iráku v roce 2003, zatímco Gándhí svého času označil Adolfa Hitlera za přítele.

Předloni Havlovu cenu za kreativní protest získaly ruské punkerky ze skupiny Pussy Riot, odsouzené do vězení za popěvek proti Vladimiru Putinovi, vykřičený v moskevské katedrále představující hlavní pravoslavný chrám země.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

4:40 Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

Nechuť k novému trestnímu paragrafu o neoprávněné činnosti pro cizí moc v Senátu podle zjištění Parl…