„Nemáme na energie,“ vzkazují kraje vládě. Ani Pardubický kraj není podle hejtmana Netolického výjimkou: „Bohužel je to tak, nemáme v této chvíli zajištěny energie od 1. ledna 2023. I my patříme mezi kraje, které jsou postižené,“ uvedl.
V této chvíli je největší problém, že kraj pomalu začíná připravovat rozpočet a stále neví, jak se budou ceny vyvíjet a kolik peněz na elektřinu vyčlenit. „Díváme se, jak rostou ceny, vedeme celou řadu jednání a čekáme, jak se situace vyvine. Zrovna přišla informace z Německa, rozhodnutí, že Němci nepočítají s provozem tří jaderných elektráren. Tak jen během dnešního dne rozdíl mezi ránem a odpolednem byl rozdíl 110 eur na megawatthodinu. To je šílená částka, pro nás jsou to desetimiliony korun během jednoho dne,“ uvedl Netolický.
Záznam celého pořadu najdete ZDE.
Kraje mají problém energii sehnat a zaplatit. Na burze jsou energie příliš drahé a ani samotní dodavatelé se do výběrových řízení nehlásí, jelikož zatím sami nevědí, co přijde. Pardubický kraj podle hejtmana vysoutěženého distributora prozatím nepřistoupil k tomu, že by objednávali elektrickou energii: „Pokud se nyní v roce 2022 pohybujeme kolem částky 4 000 korun za megawatthodinu, tak v přepočtu v této chvíli, pokud bychom nakupovali na počátek příštího roku, je to po dnešním nárůstu kolem 20 tisíc. Ty částky jsou šílené,“ zopakoval Netolický.
„My proto voláme a apelujeme na vládu, že je potřeba reagovat. Protože zatím tedy ceny energií enormně rostou. A nemáme pocit, že by se vláda rozhodla k nějakým účinným řešením. Prozatím řeší dávkový systém, ale to, co my všichni potřebujeme – nejenom kraje, města, obce, ale také domácnosti, případně podnikatelé – je jisté zastropování!“ zdůraznil pardubický hejtman Netolický v obavách, že situace v Německu trh rozkolísá.
Pokud se nic nestane a energie se nepodaří vysoutěžit, může kraj podle Netolického při předpokládaných tržních cenách zapomenout na opravy silnic nebo investice jako takové.
„Řešíme krizový plán. My musíme v první řadě pokrýt provoz škol, nemocnic, a pokud bude takový nárůst cen energií, tak z čeho to máme platit? Z peněz, které nám přicházejí z rozpočtového určení, ale může se stát, že budeme muset přistoupit k mimořádnému režimu, pokud se ten růst cen nezastropuje nebo nezastaví. Pak budeme muset peníze v rozpočtu dál hledat,“ uvedl hejtman, že svítit a topit se od ledna ve školách a nemocnicích v Pardubickém kraji bude, ale pokud nebudou zbývat peníze, začne se škrtat, například z rekonstrukcí silnic a dalších důležitých investic.
„Pardubický kraj patří mezi ty šťastnější kraje, ale jen částečně, protože máme distributora alespoň vysoutěženého. Některé kraje nemají ani to a na vodě mají úplně celou situaci. Nedovedeme si nikdo z nás představit, že bychom šli za ceny té poslední instance. To by bylo úplně šílené.
Proto burcujeme a upozorňujeme na to, že i veřejný sektor, o kterém se zatím nemluví, může mít obrovské obtíže s provozními výdaji,“ varoval hejtman Martin Netolický.
Ministr průmyslu Síkela vzkázal, že se k zastropování cen energií nechystá, protože by se údajně přestalo šetřit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.