"Ponorkové" komentáře na toto téma jsou nudné. Nestalo se nic zvláštního. Iluzi čehosi velkého a nového vzbuzuje počet uveřejněných žvástů. Jenom v Česku se od poloviny září objevilo na téma "Austrálie a ponorky" na 300 mediálních výpotků. Ponorková hysterie ukazuje, že za politickými žvásty je v podstatě jenom vznik kšeftařské výrobně technické korporace AUKUS.
Korporátní Severoameričané, úředničtí Britové a političtí Australané kolem současného premiéra Scotta Morrisona předstírají, že vznikla válečnická aliance AUKUS jako nový důležitý politicko-vojenský krok v Asii. Také prý dojde k vytvoření silné "protičínské" jaderné flotily ponorek.
AUKUS je kšeftařským paktem
Aby náhlé zrušení francouzské výroby ponorek za desítky miliard dolarů vypadalo "úctyhodně", americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a jeho australský protějšek Morrison oznámili, že k tomu došlo v rámci vzniku obranné aliance AUKUS. Aliance má představovat vážený politický akt spojený s technologickou spoluprací nejen při stavbě ponorek, ale například i v oblastech kybernetiky a militarizace vesmíru.
Političtí hysterici to srovnávají s paktem NATO. Proto jsme četli titulky, že "dohoda o ponorkách otřásla aliancí NATO" nebo "Pohřeb NATO". Realita je jiná. NATO byla protisovětskou, dnes Američany prosazovanou protiruskou aliancí pro oblast Evropy, nic více. Dění v Asii a Tichomoří je aktivitou v režii USA mimo agendu NATO. Z tohoto pohledu je AUKUS jenom korporátní dohodou. Náznak aliančního piklení tam dávno je. Američané a Australané již léta politicky spolupracují s Indií a Japonskem v rámci platformy Quad, což je prý zárodek "indo-pacifického NATO". Ale podobně se psalo též o skupině ASEAN, která má čelit tlaku Číny v oblasti Jihočínského moře.
AUKUS je jenom obchodní značka. Jde o kšeftařský pakt. Tisíce pracovních míst v USA, Velké Británii a Austrálii na dvacet let.
Ponorky budou postaveny v Austrálii, kde vznikne rozsáhlá technologická základna pro jejich údržbu. Předávání špičkové technologie s tím spojené provedly USA jenom do Velké Británie, a teď i do Austrálie. Američané tím dávají najevo, že Austrálii považují za spolehlivého dlouhodobého partnera. Proto AUKUS lze chápat jako obchodní značku válečnické výrobní korporace. Bonusem pro USA je otevření Austrálie jako doskočiště pro americké vojenské základny.
Že jde o kšeft přiznal londýnský premiér Boris Johnson již 15. září, kdy řekl, že "…dalšími příležitostmi AUKUSu bude vytváření stovek vysoce kvalifikovaných pracovních míst po celé Velké Británii, včetně Skotska, severu Anglie… Budeme mít novou příležitost posílit místo Británie na předním místě ve vědě a technice a posílit naše národní odborné znalosti... Nyní se Velká Británie pustí do tohoto projektu společně s našimi spojenci, aby byl svět bezpečnější a vytvářel pracovní místa v celé Velké Británii."
K tomu ale dodal indický politický komentátor MK Bhadrakumar hned 22. září: "Schopnost Austrálie provozovat tato strašlivě drahá… zařízení bude vždy podléhat vetu USA, což znamená, že celý program nevyhnutelně povede k hlubší operační integraci s USA."
Prostě, AUKUS je jenom korporace vedená americkými politickými i technologickými "akcionáři". Dobře to vystihl Vijay Prashad, indický historik, spisovatel a ředitel Tricontinental: Institute for Social Research, když zveřejnil 24. září článek s přiléhavým titulkem: "Australské ponorky: Obchod se zbraněmi nebo vojenský pakt?" V něm upozornil, že AUKUS bude tučný kšeft.
Více otázek než odpovědí
Australský premiér Morrison na tiskové konferenci 16. září neodpověděl na otázku novináře, jaká bude konečná cena ponorky s jaderným pohonem postavená ve spolupráci s Velkou Británií a USA. Požádal svého ministra obrany Grega Moriartyho, aby na otázku odpověděl, na což Moriarty reagoval tím, že plácal o zajištění pracovních míst ve spolupráci s USA a Velkou Británií, ale také se nedotkl tématu ceny jaderných sardinek. Jednou z dalších otázek bylo, zda Austrálie koupí ponorky třídy Astute (UK) nebo třídy Virginia (USA), protože toto rozhodnutí má vliv na náklady.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský