Kulometná palba Andreje Babiše: Sobotka mi dělá podrazy. A to jsem jako naivní blbeček věřil, že společně dáme zemi dohromady

15.10.2016 10:21 | Zprávy

Obsáhlý rozhovor poskytl deníku Právo lídr hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Mimo jiné odpovídal i na otázku, zda by chtěl být premiérem. „Za určitých podmínek jím být mohu, pokud si to lidé budou přát. Kdybych byl premiér, tak příští rok je vyrovnaný rozpočet a snižuje se dluh, na čemž ČSSD ani lidovci nemají zájem,“ uvedl.

Kulometná palba Andreje Babiše: Sobotka mi dělá podrazy. A to jsem jako naivní blbeček věřil, že společně dáme zemi dohromady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Potíž ale dle Babiše je, že nemáme většinový systém jako v Británii nebo ve Spojených státech. „Pokud by tady takový systém byl, tak by výsledky vlády byly diametrálně lepší – vítěz by nejen bral vše, ale měl by také zodpovědnost a po čtyřech letech by občanům skládal účty,“ myslí si šéf hnutí ANO.

Poptávka po takovém systému mezi lidmi prý je. Babiš tvrdí, že to bylo dobře vidět na krajských volbách, kde prý lidé volili spíše osobnosti, než strany. „Vezměte Zlínsko – občané nehlasovali pro KDU-ČSL, ale pro pana Čunka. Na Liberecku si zvolili pana Půtu, v jižních Čechách pana Zimolu, na Vysočině pana Běhounka. Občané chtějí, aby jim politici byli přímo zodpovědní – toho jsme zvolili, byl tam čtyři roky a takový je výsledek.“

Za všechny své poslance by však ruku do ohně nedal. „Za všechny ne, protože jsem je nevybíral. Konkrétní nebudu. Mohu vás ale ubezpečit, že příští rok do sněmovních voleb budeme určitě mít dobrý tým,“ ujistil Babiš.

Vedle volebního systému by ministr financí osekal počet ministerstev. „V ČR je špatně nastavený legislativní proces – jednací řád Sněmovny by měl být po vzoru Německa, kde je časově omezená rozprava, a Legislativní rada vlády by měla být jako odborné těleso pod resortem spravedlnosti jako na Slovensku. Místo toho máme úřad se spoustou úředníků, který nás stojí stovky miliónů korun, jen aby měl pan Dienstbier místo. Podobné je to i v případu úřadu pro pana Bělobrádka. Ve Švýcarsku mají třeba jen sedm ministerstev,“ uvedl Babiš.

Šéf hnutí ANO kupříkladu také přiznal, že v krajských volbách mu udělalo radost to, že se na jižní Moravě podařilo hnutí ANO odstavit dosavadního jihomoravského hejtmana Michala Haška, stejně jako hejtmana Nováka z Moravskoslezského kraje. „Udělalo mi radost, že jsem se zbavil těchto hejtmanů, kteří lhali, zneužívali své postavení a dělali ostudu. Pan Novák by ještě na závěr mohl přidat své majetkové přiznání, aby se zjistilo, odkud vzal své majetky, o kterých vysílali Reportéři ČT,“ uvedl Babiš.

Příští týden má vláda znovu probrat Zemanovu cestu na Rhodos. Minule se totiž nenašlo dost hlasů pro její schválení. „Vy jste tam nebyl, zvednete tedy pro proplacení ruku?“ zajímalo Právo. „Bylo to rozhodnutí pana prezidenta, lidé ho zvolili. Nejsem tady od toho, abych hodnotil prezidenta, kam cestuje. To je jeho problém a s vámi to řešit nebudu. Z té cesty teď někdo dělá politiku, je to osobní válka Dienstbiera proti Zemanovi. Tyto cesty byly vždy jako informace a nikdy o nich vláda nedebatovala, tentokrát to Dienstbier zařadil do rozpravy,“ odpověděl Babiš.

To, že by se společně se Zemanem snažil oslabit sociální demokracii a zbavit se premiéra Bohuslava Sobotky, šéf hnutí ANO popírá. „Proč bych to dělal? V ČSSD jsou slušní lidé. Nemám problém se soc. dem., ale s lidmi, kteří nemluví pravdu, říkají věci za dveřmi a nechovají se férově. Navíc jsem to byl já, kdo rozhodl, že Sobotka stanul v čele vlády po volbách v roce 2013. Kdybych byl politik, tak bych si pozval Haška a řekl mu: ‚Vy byste klidně mohl být premiér. Co mi za to nabídnete?‘ Pak bych pozval Sobotku a zeptal se ho na totéž a pak bych se rozhodl. Takže já jsem měl rozhodující slovo, že se Sobotka stal premiérem. Ani jsem nepřemýšlel o tom, že by to mohlo být jinak. Mluvil jste o nějakých závazcích – Sobotka mi také mohl být zavázaný, místo toho dělá podrazy. A to jsem jako naivní blbeček věřil, že společně dáme zemi dohromady,“ posteskl si Babiš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…