Ofenziva tureckých vojsk má vytvořit v severní Sýrii nárazníkové pásmo pro návrat uprchlíků. Proti ní však například dnes v německých městech demonstrovaly tisíce Kurdů. Cílem ofenzivy je totiž také vytlačit z území kurdské milice.
Šéf německé diplomacie Heiko Maas se v té souvislosti nechal slyšet, že spolková vláda nebude vydávat žádná další povolení k vývozu pro veškeré vojenské vybavení, které by Turecko mohlo následně využít v Sýrii. Zbraňové dodávky do Turecka přitom v roce 2018 dosáhly částky 243 milionů eur. Letos pak Berlín Ankaře podle serveru ČeskéNoviny.cz prodal zbraně v hodnotě 184 milionů eur.
Turecko na tento zákaz reagovalo slovy šéfa diplomacie Mevlüta Cavusoglu, že se nenechá zastrašit zákazy ani embargem. Odmítl také iniciativu amerického prezidenta na zprostředkování dialogu mezi Ankarou a YPG. „S teroristy nevyjednáváme,“ odmítl rázně.
Kromě Německa sáhlo k dočasnému zákazu vývozu zbraní do Turecka také Nizozemsko.
Invaze Turecka do severovýchodní Sýrie byla zahájena ve středu. Z řad syrských Kurdů již bylo zabito 74 lidí, padlo i 49 bojovníků syrských povstaleckých skupin stojících na straně turecké armády. Civilistů zemřelo třicet. Dnes pak Turci oznámili klíčové dobytí města Rás as-Ajn, kurdské síly to však popřely.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef