Komentátorku Českého rozhlasu Lídu Rakušanovou zarazilo, jakým způsobem čeští politici zamítli veškeré návrhy Evropské komise. „Nevím, proč se tady ozývala taková slova, co si to ta Evropská komise vymyslela. Myslím, že to nabourává solidárnost,“ řekla Rakušanová. Zároveň dodala, že se domnívá, že kvóty fungovat nebudou. „Západní státy se ale snaží dospět k nějakému evropskému řešení. Jedním z nich byla například dohoda s Tureckem, kdy vidíme, že se ta dohoda zadrhává,“ uvedla.
„Kvóty nebudou fungovat. Reakce českých politiků je reakcí střízlivou,“ reagoval k tomu bezpečnostní analytik Tomáš Pojar. Podle něj řešení migrační krize leží v Německu a Švédsku. „Dokud tyto země nebudou magnety pro migranty, nic se nevyřeší,“ sdělil.
„Kvóty jsou jediné řešení, které by mohlo fungovat. Nemůžeme je ale vnímat jako samoúčelné. Budou fungovat tehdy, bude-li fungovat celoevropský azylový systém,“ domnívá se výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Vít Beneš. Podle něj jsou v tuto chvíli kvóty nezbytné.
„Pokud se kvóty prosadí silou, nebude to fungovat a bude to mít obrovský dopad na vnitřní situace v zemích,“ varuje následně Pojar. Rozčílil se nad tím, že zároveň nechce být solidární se zemí, která působí jako magnet pro migranty.
„Máte pravdu v tom, že Německo je magnetem, neboť se ve třetím světě vytvořila davová psychóza vytvořená řadou převaděčů, ale mnoho lidí se z Německa do Sýrie vrací rovněž,“ podotkla Rakušanová. Podle ní mezi lidmi neexistuje strach z uprchlíků, ale z nekontrolovatelného pohybu lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef