Poslanci se snažili změnu zákona protlačit Sněmovnou, ale závěrečným sněmovním čtením neprošla. Nyní je na stole poslanců sněmovního zemědělského výboru. SPD například navrhuje, aby místo 85 procent českých potravin bylo na pultech českých obchodů 73 procent potravin českého původu.
Proti návrhu se vyslovil například europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). „Zákon byl od začátku úplný nesmysl,“ poznamenal s tím, že přeci není možné, aby se v době volného trhu omezovalo, z jaké země k nám jdou potraviny. „Ať si každý koupí to, co mu vyhovuje,“ pravil Peksa. Referenti Evropské komise se domnívají, že návrh, jenž Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR neprošel (obchodní řetězce by musely nabízet od příštího roku aspoň 55 procent českých potravin), je v rozporu s evropskými normami ohledně jednotného trhu.
Podle Doležala se nyní na politické scéně mimo jiné pracuje na tom, aby se do zákona o zadávání veřejných zakázek dostalo ustanovení o tom, aby veřejné instituce musely část nákupů mít z lokálních surovin. Dodal, že nejde o přesná čísla, ale o to, aby byl zaznamenán signál vůči obchodním řetězcům a ke státní správě. Cílem je, aby se na českých pultech objevovalo více českých potravin. Odpůrci však oponují, že podíl českých potravin se bude těžce zjišťovat a může to vést k nedostatku některého zboží a ke zdražení jídla.
Mezi zastánci návrhu je například poslanec Zdeněk Podal (SPD). Ten tvrdí, že jde o snahu pomoci českým zemědělcům. „Těm Evropská komise nepomůže," poznamenal Podal. Zároveň také uvedl, že očekává chmurnou budoucnost spojenou s pandemií a s hospodářskou krizí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef